Uutiset
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
IS: Saara Timonen innoistui Jokkiksesa jo nuorena - lue artikkeli kokonaan
9.5.2026
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Rallicrossin kaudesta 2024 on tulossa tiivis ja vauhdikas kausi
13.5.2024
Rallicross SM -sarjan edullisempi ilmoittautuminen on päättynyt ja sarjaan ilmoittautui määräaikaan mennessä yhteensä 113 kuljettajaa yhdeksässä eri luokassa.
Samalla myös sarjan viralliset päätökset ja linjaukset on saatu valmiiksi yhteistyössä kilpailunjärjestäjien kanssa.
Alun perin kaksipäiväisiksi suunnitellut Kouvolan, Oulun ja Joensuun osakilpailut siirretään aikataulumuutoksen myötä yksipäiväiseen konseptiin eli kilpailut ajetaan lauantaisin. Rallicross SM:n ja RX Mastersin Jalasjärvellä heinäkuussa ajettava yhteiskilpailu, crossin superviikonloppu, toteutetaan alkuperäisen suunnitelman mukaan kaksipäiväisenä.
Crosskartit aloittavat kautensa tulevana viikonloppuna (18.5.) Karviasta ja crossiuransa alkutaipaleella olevia nuoria kuljettajia nähdään tällä kaudella runsaasti mittelemässä SM- ja SJM-mitaleista. Junioriluokkiin on ilmoittautunut yhteensä peräti 68 kuljettajaa.
Koppiautoluokkien osalta SM-kausi käynnistyy 15. kesäkuuta Kouvolasta, joten avauskilpailuun on vielä reilu kuukausi aikaa. Sarjailmoittautuminen on avoinna koko kauden ja lisämääräyksen myötä SM-arvo myönnetään luokalle, jossa on vähintään kahdeksan (8) osallistujaa.
Kuljettajat huomio! Sarjasäännöissä mainittua kuljettajapalaveri ei järjestetä tänä vuonna ja peruuttamisesta on tulossa lisämääräys. Sarjan tiedotuskanavaksi on luotu yhteinen WhatsApp-ryhmä sarjaan liittyvien yhteisten asioiden jakamiseksi.
Kiitos kaikilla sarjaan ilmoittautuneille ja kilpailujärjestäjille, jotka ovat toteuttamassa SM-sarjan osakilpailuja.
Meillä on alkamassa vauhdikas ja hieno kausi 2024!
Yhteystiedot

Lassi Paju
Account Manager, Sustainability
050 4648328
lassi.paju@autourheilu.fi

Lassi Liimatainen
Junior Account Manager
050 325 1120
lassi.liimatainen@autourheilu.fi

Juho Ketonen
Arvosarjapäällikkö ja lajivastaava
050 5665577
juho.ketonen@autourheilu.fi

