Uutiset
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
Rallisprintin Lajiryhmä tiedottaa 4-2107
13.11.2017
Paikalla Ellivuoren kokouksessa olivat Minna Ahola (pj), Erkki Koskelo, Veikko Lehtonen, Hannu Hyttinen ja Henrik Frank (esittelijä).
Kokouksessa perjantaina 10.11.2017 käsiteltiin seuraavia asioita:
SÄHKÖPOSTILLA KÄSITELTYJEN ASIOIDEN TOTEAMINEN
Rallisprintin SM-sarjasääntöjen hyväksyminen
Käsiteltiin Rallisprintin SM-sarjasäännöt kaudelle 2018.
Lajiryhmän päätös: Hyväksyttiin sarjasäännöt ja esitettiin hallitukselle.
Rallisprintin Toimintasuunnitelman hyväksyminen kaudelle 2018
Käsiteltiin toimintasuunnitelma Rallisprintin osalta.
Lajiryhmän päätös: Hyväksyttiin.
Rallisprintin lopullisten sääntömuutosten hyväksyminen kaudelle 2018
Käsiteltiin kaikki rallisprintin lopulliset sääntömuutokset kaudelle 2018.
Lajiryhmän päätös: Hyväksyttiin sääntömuutokset.
Vihdin UA:n Rallisprintin SM-osakilpailun päivämäärän muutos
Käsiteltiin Vihdin UA:n esitys päivämäärän muutoksesta. Peruste muutokselle alueen kaupallinen toiminta.
Lajiryhmän päätös: Hyväksyttiin esitys.
Jurvan UA:n Future Cupin-osakilpailun päivämäärän muutos
Käsiteltiin Jurvan UA:n esitys päivämäärän muutoksesta. Peruste muutokselle kalenteripäällekkäisyydet.
Lajiryhmän päätös: Hyväksyttiin esitys.
SEURANTARAPORTIT
Käsiteltiin syyskauden 2017 rallisprinttien seurantaraportit.
SÄÄNTÖASIAT
Rallisprintissä käytettävät renkaat talven kilpailuissa kaudesta 2019 eteenpäin
Käytiin läpi rengasvalmistajien ilmoitus siitä, että nykyisen 16-tuumaisen rallin talvirenkaan valmistus on lopetettu. Rallissa on tehty päätös, että kaudesta 2019 lähtien siirrytään arvoralleissa käyttämään uuden säännön mukaista rengasta.
Lajiryhmän päätös: Siirrytään kauden 2020 alusta käyttämään kaikissa rallisprintissä uuden säännön mukaisia talvirenkaita. Kausi 2018 ja 2019 ajetaan nykyisen säännön mukaisilla renkailla.
MUUT ASIAT
Tuomariston puheenjohtajien nimeäminen kausille 2018-2019
Lajiryhmän päätös:
Rallisprintin Radantarkastajat 2018 ->
Todettiin, että nykyisillä radantarkastajilla toimikausi loppuu kauden 2017 loppuun.
Lajiryhmän päätös: Pyritään jatkamaan nykyisillä radantarkastajilla seuraavat kaksi vuotta. Lajipäällikkö pyytää kaikilta radantarkastajilta suostumuksen jatkoon, ja mikäli tulee muutoksia, haetaan alueellisesti uusia radantarkastajia tarpeen mukaan. Lähtökohtaisesti mennään nykyisillä seuraavat kaksi vuotta.
Rallisprintin harjoitustapahtumat
Todettiin, että Rallisprintillä ei tällä hetkellä ole vastaavaa harjoitustapahtumaa kuin Rallin Seurakilpailu.
Lajiryhmän päätös: päätettiin, että suljetuilla rata-alueilla (JM. Rallicross ja Rata) voidaan toteuttaa rallisprintin lajisäännön mukaisilla autoilla seurakilpailu/harjoitustapahtuma, lajisäännön mukaisilla ehdoilla ja edellyttäen, että radalle on tehty radantarkastus oman (AKK:n) alueen radantarkastajan toimesta. Lupaprosessi vastaavasti kuin Rallin seurakilpailuissa. Lisätään kauden 2019 sääntöiin. Myös turvallisuuspalvelut lajisäännön mukaisesti. Kolme päätoimitsijaa, kilpailunjohtaja, turvapäällikkö sekä katsastuspäällikkö, joista yhdellä oltava lajiin vaadittava päätoimitsijalisenssi. Kilpailu ilmoitettava AKK:n kalenteriin, jolloin tapahtumalla järjestäjän vastuuvakuutus. Autoissa oltava aina myös liikennevakuutus.
Valmistellaan sääntökokonaisuus alkuvuoden 2018 aikana.
Seuraava kokous tammikuussa 2018.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, 040-5349977, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi
