Uutiset
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rata SM -sarjatyöryhmän luokkien ja kuljettajien edustajia haetaan
24.11.2020
Kilpailijoiden ja luokkien edustajia haetaan kauden 2021 suunnitteluun, Rata SM-sarjatyöryhmään.
AKK:n hallitus päätti palauttaa Rata SM-sarjatyöryhmän toimintaan parin vuoden hiljaiselon jälkeen. Ryhmään haetaan nyt kilpailijoiden/luokkien edustajia kaikista SM- / CUP -luokista.
Sarjatyöryhmän tehtävänä on Rata SM-sarjan suunnittelu, seuranta ja sarjaa koskeviin asioihin reagointi, mutta ennen kaikkea pitkäjänteinen kehittäminen tulevaisuuteen. Lisäksi ryhmä määrittää esim. vuosikohtaisesti sarjasääntöjen muutokset sekä sarjan osallistumismaksut. Ryhmä työskentelee tiiviissä yhteistyössä niin rata-ajon kuin tekniikan lajiryhmien kanssa, ja esittää sarjaa koskevat asiat lajiryhmille hyväksyttäväksi.
Ryhmän kokoonpano muodostuu puheenjohtajasta, kilpailija-/luokan edustajista sekä jokaisen kauden 2021 osakilpailujärjestäjän edustajasta.
Ryhmään etsitään nyt luokka- / kilpailijaedustajia, joten kaikkia sarjan kehittämisestä kiinnostuneita, kyseisen luokan kilpailijoita pyydetään olemaan yhteydessä lajipäällikköön, ja toimittamaan avoin hakemus viimeistään maanantaihin 30.11. mennessä mieluiten sähköpostilla. Nuorten luokissa hakijana voi olla huoltaja tai tiimin edustaja.
Luokan kilpailijaa/edustajaa haetaan luokista:
V1600
Legends
Formula Open Finland
BMW Xtreme Race
V8 Thunder
TGT
*luokan edustaja ei voi kuulua samaan aikaan 2021 rata-ajon lajiryhmään.
Yhteystiedot

Henri Karjalainen
Lajivastaava & nuorisourheilun asiantuntija
050 546 0500
henri.karjalainen@autourheilu.fi
