Uutiset
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Secto Rally Finland – viikonloppu täynnä elämyksiä Jyväskylässä ja Keski-Suomessa
5.8.2024
Secto Rally Finland tarjosi jälleen kerran unohtumattomia hetkiä niin kilpailijoille kuin katsojillekin.
Jyväskylän sorateillä nähtiin maailmanluokan autourheilua, kun kilpailijat mittelivät MM-pisteistä jo 73. kerran. Vauhdikas viikonloppu oli paljon muutakin kuin pelkkää rallia.
Spark the Future -seminaari inspiroi tulevaisuuden innovaatioihin
Osana Secto Rally Finlandia järjestettiin kaksipäiväinen Spark the Future -seminaari, joka kokosi yhteen kovan luokan puhujia ja asiantuntijoita eri aloilta. Seminaarin teemat vaihtelivat uusimmista teknologisista innovaatioista kestävään kehitykseen ja tulevaisuuden liikkumisen trendeihin. Muutama poiminta seminaarista:
- Perry McCarthy, tunnettu myös nimellä "The Stig", entinen F1-kuljettaja, jakoi näkemyksiään siitä, kuinka moottoriurheilu voi muuttua ympäristöystävällisemmäksi. Hän korosti viestinnän ja omistautumisen merkitystä muutoksen edistämisessä ja korosti, että jos F1 ja WRC voivat muuttua hiilineutraaleiksi, se on mahdollista jokaiselle.
- Lauri Perämäki, Cefmofin varatoimitusjohtaja, esitteli teknisiä ratkaisuja kohti hiilineutraalia tulevaisuutta, erityisesti vedyn käyttöä liikenteessä. Cefmof tekee yhteistyötä Toyota Gazoo Racingin ja Toyota Mobilityn kanssa.
- Olli Helenius, Secto Automotiven toimitusjohtaja, puhui siitä, kuinka yritys asettaa standardin vaivattomalle ja fossiilivapaalle autojen omistuskokemukselle. Hän painotti, että Secto auttaa asiakkaitaan siirtymään vähäpäästöiseen ajamiseen ja siten edistää Suomen ilmastotavoitteita.
- Henna Virkkunen, Euroopan parlamentin jäsen ja EU-komissaariehdokas painotti, että kestävyys ei ole pelkästään ympäristönsuojelua, vaan myös sosiaalista vastuuta. Hän korosti teknologian merkitystä hiilivapaan liikenteen tulevaisuuden parantamisessa, tavoitteena nollapäästöt: "Kannatan henkilökohtaisesti e-polttoaineiden kehittämistä. Tämän rallin jätehuolto on esimerkki meille kaikille. Tällaiset esimerkit voivat ehdottomasti edistää EU:n hiilineutraaliustavoitteita vuoteen 2050 mennessä."
- Marko Viitanen, NEP Finlandin toimitusjohtaja, kertoi, kuinka WRC-tapahtumia tuotetaan yhä kestävämmällä tavalla, kuten käyttämällä droneja helikoptereiden sijaan.
- Sara Mariani, FIA, Sustainability & EDI Director, esitteli FIA:n kattavaa lähestymistapaa moottoriurheilun kestävään kehitykseen. Hän korosti FIA:n roolia globaalin kestävän kehityksen edistämisessä.
- Michèle Mouton, entinen WRC-kuljettaja, puhui turvallisuuden parannuksista moottoriurheilussa vuosien varrella ja esitteli uusia innovaatioita, kuten virtuaaliset šikaanit, joita testataan tänä vuonna.
”Seminaari oli erittäin onnistunut tapahtuma” - iloitsee AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio
AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio korosti kaksipäiväisen seminaarin merkitystä: ”On mahdotonta olla korostamatta sitä, kuinka tärkeitä täällä Jyväskylässä viimeisten kahden päivän aikana käsitellyt aiheet ovat. Autourheilu ja autoteollisuutemme ovat kestävien vaihtoehtojen kehityksen keskellä – esimerkiksi täällä isäntäkaupungissamme nähdään vedyn integrointia liikennejärjestelmiin.
”Seminaari on osoittanut innostuksen ja päättäväisyyden kohdata tulevaisuus, ja se, että Secto Rally Finland toimii tällaisen tapahtuman katalysaattorina ja isäntänä, on uskomattoman positiivista. Sidosryhmien osallistuminen ja heidän tarjoamansa tieto sekä uusien teknologioiden esiintuominen ovat olleet fantastisia. Nämä ovat olleet erittäin positiiviset kaksi päivää.
Odotamme innolla tulevia projekteja ja ensi vuoden Spark the Future -seminaaria 2025!”
Monipuolinen viikonloppu kaikille
Secto Rally Finland ei ollut vain rallifaneille suunnattu tapahtuma, vaan se tarjosi monipuolista ohjelmaa koko perheelle. Paviljongilla kisattiin aivan loppuhetkillä ratkennut jännittävä digitaalisen autourheilun SM-finaali. Jyväskylän keskustassa puolestaan järjestettiin lukuisia oheistapahtumia, kuten musiikkiesityksiä, ruokafestivaaleja ja lastenaktiviteetteja, jotka tekivät viikonlopusta ikimuistoisen myös heille, jotka eivät välttämättä ole rallin suurimpia ystäviä.
Viikonloppu toi esiin niin autourheilun huipputasoa kuin sen monimuotoisuutta. Secto Rally Finland todisti jälleen kerran, miksi se on yksi maailman arvostetuimmista rallikilpailuista ja merkittävä tapahtuma sekä urheilullisesti että kulttuurillisesti.
Tervetuloa jälleen ensi vuonna nauttimaan Secto Rally Finlandin ainutlaatuisesta tunnelmasta!
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

