Uutiset
Liittovaltuuston kokous Seinäjoella 31.10.–1.11.2025
1.11.2025
Rallin, F-Cupin ja HRT:n sarjasäännöt julkaistaan ensi viikolla.
31.10.2025
Plus Katsastus ja AKK Sports Oy jatkavat yhteistyötä - vastuullinen ajaminen ja autourheilu kohtaavat
30.10.2025
Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu
29.10.2025
Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus 8.11.2025 Laukaassa
28.10.2025
Tekniikan lajipäivä ( päätoimitsijakoulutus) Tampereella 22.11.2025
28.10.2025
Heli Korkeila – Ralliperheen vahva tekijä, joka tekee vapaaehtoistyötä rakkaudesta lajiin
28.10.2025
Jokkiksen SM kilpailut 2027
28.10.2025
AKK:n liittokokous Jyväskylässä: uusi puheenjohtaja, avoimuutta ja yhteistä suuntaa tulevaisuuteen
27.10.2025
Ilmoittaudu rallin lajipäivään 22.11.2025 Vantaalle
27.10.2025
Secto Rally Finlandin lipunmyynti käynnistynyt vauhdikkaasti
25.6.2022
Keväällä alkanut Suomen MM-rallin eli Secto Rally Finlandin lipunmyynti on käynnistynyt vauhdilla. Kahden erittäin haastavan vuoden jälkeen hyvä kysyntä on yllättänyt jopa kilpailun järjestävän AKK Sports Oy:n.
4.-7. elokuuta ajettavan MM-rallin suosituimmat tuotteet eli rallipassit ovat olleet ensimmäisinä myynnissä verkkokaupassa niin fyysisinä kuin digitaalisina versioina.
AKK Sports Oy:n talous- ja hallintojohtaja Markus Häkkinen kertoo lipunmyynnin lähteneen liikkeelle paremmin kuin ennakkoon uskallettiin kuvitella.
”Tällä hetkellä lippuja myydään jopa kovempaa vauhtia kuin vuonna 2019, mikä oli sekin oikein hyvä vuosi meille. Kyllä tämä on meidät yllättänyt positiivisesti, koska korona-pandemian myötä ihmisten ostokäyttäytyminen on muuttunut merkittävästi ja pääsylippujen osto jätetään yhä useammin aivan viime tinkaan. Lisäksi, kun huomioidaan, että tänä kesänä tapahtumatarjontaa on enemmän kuin ikinä, niin selvästi MM-ralli on pystynyt säilyttämään vahvan asemansa tässä kilpailussa”, Häkkinen kertoo.
Myös Kalle Rovanperän huippuotteet ralliauton ratissa ja MM-sarjan ylivoimainen pistejohto näkyvät Secto Rally Finlandin lipunmyynnissä sekä järjestelyissä.
”Kalle ajaa aivan fantastista kautta ja kyllä se voimakkaasti heijastuu toisaalta ihan suoraan meidän myyntiimme, mutta myös koko kisaorganisaation fiilikseen. Elokuun alkua odotetaan jo todella innolla. Kalle ajaa tällä hetkellä kirjaimellisesti koko lajia ja kotiralliaan niin Suomen kuin maailman kartalle, ja hype nousee päivä päivältä”, Häkkinen sanoo.
Secto Rally Finlandin lipunmyynti
Secto Rally Finlandin verkkokaupassa perinteiset, fyysiset Collectors’ Edition -rallipassit ovat myynnissä 30.6. asti kotiintoimituksella. Lisäksi ennen tapahtumaa nämä fyysiset rallipassit tulevat rajoitetusti myyntiin valikoiduille Shell- ja St1-asemille sekä viralliseen lipunmyyntipisteeseen Jyväskylän Sokos Hotel Alexandraan.
Tänä vuonna uutena lipputuotteena esitellyn sähköisen rallipassin myynti jatkuu verkkokaupassa Secto Rally Finlandiin asti ja heinäkuun alussa myös erikoiskoe- ja huoltoparkkiliput tulevat tarjolle sähköisinä versioina verkkokauppaamme. Toki erikoiskoelippuja tullaan myymään tapahtuman aikana myös perinteiseen tapaan erikoiskokeiden lipunmyyntipisteissä.
Liput: sectorallyfinland.fi/liput

