Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Seuraava Flying Finn Kartturivalmennusleiri järjestetään joulukuussa
30.9.2022
Syyskuussa Liikuntakeskus Pajulahdessa pidetyn kartturivalmennusleirin jälkeen tuli useampi kysely siitä, että milloin järjestetään seuraava leiri. Valmentajat ja kouluttajat saivat kalenterit loksahtelemaan mukavasti kohdalleen ja seuraava leiri on nyt tiedossa.
Flying Finn Kartturivalmennusleiri
7.-9.12.2022 Liikuntakeskus Pajulahti, Nastola
• Kahden vuorokauden kartturivalmennusleiri pelkästään karttureille, leirimaksu 300 €
• Leiri alkaa keskiviikkona 7.12. klo 17 ja päättyy perjantaina 9.12. klo 13.
• Ilmoittautuminen leirille päättyy perjantaina 25.11.
Kenelle:
- Kartturit kokemuksesta riippumatta (leirillä on mahdollista suorittaa myös rallitutkinnon jatko-osa, eli nuottitutkinto, jos se puuttuu)
- Leirin ohjelma ja sisältö sopii myös kokeneillekin karttureille
- Osallistujilta edellytetään AKK:n kilpailijalisenssiä sekä leirin alkuun mennessä suoritettua rallin junioritutkintoa
Valmentajat ja kouluttajat
- Flying Finn Academy rallivalmentajien tiimi
- vierailevat kouluttajat: Janne Ferm ja Reeta Hämäläinen
Kartturivalmennusleiri on nimensä mukaisesti pelkästään karttureille suunnattu tapahtuma. Leirillä harjoitellaan mm. kartturin tärkeintä tehtävää, eli nuotin kirjoittamista ja lukemista sekä tutustutaan muihin karttureiden tehtäviin. Leirimaksu sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut. Käytännön nuotitusharjoittelu toteutetaan karttureiden omilla autoilla, joista pitää löytyä takapenkki valmentajaa varten. Ilmoittautumiseen kartturin lisenssinumero yhteystietoineen sekä laskutusosoite. Paikat täytetään siinä järjestyksessä, kun ilmoittautumiset on vastaanotettu. Paikkoja on rajoitetusti, eli kannattaa olla ajoissa liikkeellä.
Ilmoittautumiset sähköpostilla: mika.leistio@autourheilu.fi
Lisätiedot aiheesta: Mika Leistiö 044 0542466
