Uutiset
HTP-passien hakuohjeita päivitetty
22.11.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.11.2025
18.11.2025
AKK:n katsastuskortit voimassa myös Hamun kilpailuissa 2026
18.11.2025
Jäsenmaksukausi 2026 on avattu KITI-järjestelmässä
17.11.2025
Offroadin lajiryhmän kuulumisia 4/25
17.11.2025
Pienoisautoilun lajiryhmän kuulumisia 6/25
17.11.2025
Flying Finn Academy - valinnat kaudelle 2026
16.11.2025
Ilmoittaudu nyt palkintojenjakoristeilylle – ohjelmassa sunnuntaina Vaihde vapaalle eli rentoa keskustelua Toni Vilanderin kanssa autourheilusta ja sen ympärillä
14.11.2025
Tervehdys salibandysta autourheilukansalle – AKK:n jäsenille etuosto-oikeus salibandyn MM-kisoihin 2026
14.11.2025
Lassi Paju ja Lenni Purokuru palkittiin maisteritutkielmastaan – tutkimus nostaa esiin WRC-tapahtumien vastuullisuusosaamisen
14.11.2025
Suniselle ja Lindholmille huippupestit Hyundai Motorsportilta
19.6.2023
Hyundai Motorsportin käynnistää uudelleen kuljettajakehitysohjelmansa (HMDP), jonka tarkoituksena on tarjota nuorille kuljettajille ympäristö ja resurssit tulla seuraavan sukupolven Rally1-kuljettajaehdokkaiksi.
”Meillä on jo kokemusta omaavat kuljettajat Thierry, Esapekka ja Dani, mutta suunta on nyt katsoa nuorempaa sukupolvea ja auttaa heitä saavuttamaan potentiaalinsa”, sanoo Hyundain presidentti Sean Kim.
”Tämän ohjelman tukeminen nousevaa lahjakkuutta kohtaan kunnioittaa myös Craig Breenin muistoa, joka innokkaana rallifanina teki aina paljon työtä junioreiden tukemiseksi, ja vahvistaa sitoutumistamme WRC:hen.”
”HMDP ei ole täällä täyttääkseen aukkoa, vaan se on strateginen alusta varmistamaan, että Hyundailla on monia vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia nuorten kuljettajien keskuudessa”, lisäsi tiimipäällikkö Cyril Abiteboul.
Rallin tulevaisuus
Nykyiset WRC2-kuljettajat Teemu Suninen kartanlukijanaan Mikko Markkula ja Emil Lindholm kartanlukijanaan Reeta Hämäläinen on valittu ohjelmaan ja he aloittavat välittömästi.
Teemu astuu i20 N Rally1 Hybridin rattiin korvatakseen Craig Breenin Viron MM-rallissa ja Secto Rally Finlandissa. Hän osallistuu myös i20 N Rally1 Hybridin ja i20 N Rally2:n kehitystesteihin sekä osallistuu ohjelman puitteissa tapahtuviin tapahtumien ennakkojulkistuksiin.
”Tämä on hieno tilaisuus palata huippuluokan autoihin, ja olen todella kaivannut sitä”, Teemu Suninen sanoo.
”Viron ja Suomen rallit ovat aiemmin olleet vahvoja minulle, mutta i20 N Rally1 Hybridin oppiminen rajallisen testauksen avulla tulee olemaan suuri haaste.”
Vahvuutta myös WRC2-puolelle
Emil liittyy Hyundain joukkoon Viron MM-rallissa ja jatkosuunnitelmat ilmoitetaan myöhemmin.
”Olen todella innoissani mahdollisuudesta tulla osaksi yhtä maailman menestyneimmistä rallitiimeistä”, kommentoi Emil.
Secto Rally Finland elokuun alussa
Rallin MM-sarjan Suomen osakilpailu, Secto Rally Finland, ajetaan tutuissa Jyväskylän ja Keski-Suomen maisemissa 3.-6. elokuuta. Tsekkaa lisää ja hanki lippusi: sectorallyfinland.fi
Teksti ja kuva: Hyundai Motorsport

