Uutiset
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 24.-25.10.2026 Porissa
25.6.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 14.-15.11.2026 Jyväskylässä
25.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
25.6.2026
AKK mukana urheiluyhteisön Whistleblowing-kanavalla
25.6.2026
Luka Sammalisto dominoi jälleen F4-sarjaa Italiassa – 3 voittoa!
24.6.2026
Rallin lajiryhmä hakee turvatarkkailijoita sekä tuomariston puheenjohtajia kausille 2027–2028
24.6.2026
Haetaan rallisprintin tuomariston puheenjohtajia, tuomareita sekä kilpailukonsultteja kausille 2027-2028
23.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
22.6.2026
Tasavallan presidentti Alexander Stubb Secto Rally Finlandin suojelijaksi
22.6.2026
Suomalaiskuskeille neljä voittoa Euroopan radoilta
13.4.2015
Mennyt viikonloppu oli kotimaisille autourheilijoille varsin menestyksekäs. Saaliina oli peräti neljä voittoa eurooppalaisilta moottoriradoilta.
Italialaisessa CRG Racing Teamissa ajava Simo Puhakka jatkaa hyviä esityksiään kartingin KZ-luokassa. WSK-sarjan kolmannessa osakilpailussa Italian La Concassa Puhakan kisaviikonloppu sujui varsin nousujohteisesti. Lauantain alkueräsijoitusten (4., 2., 1.) perusteella Puhakka starttasi sunnuntain pre-finaaliin toisesta lähtöruudusta. Pre-finaalin puolessa välissä hän siirtyi kisan kärkeen ja piti paikkansa aina ruutulipulle saakka.
- Odotin pre-finaalista vähän vaikeampaa, osalla kun oli enemmän uusia renkaita alla kuin mulla. Lähtö oli vähän huono, mutta kaverit kolaroi siinä vieressä. Kaikki toimi lopulta varsin hyvin, kertoi Vammalasta lähtöisin oleva Puhakka.
Finaalilähtöön Simo Puhakka starttasi paalulta ja hän piti kilpakumppanit kaikki 20 kierrosta takanaan. Eroa seuraavaksi tulleeseen oli ruutulipulla 1.3 sekuntia.
- Finaali oli aika helppo, ja auto oli helppo ajaa. Ei tarvinnut hirveästi puskea, eikä ajaa koko finaalia täyttä. Ekoilla kierroksilla vedin vähän enemmän eroa takana tuleviin, ja sitten vaan ajelin maaliin.
Puhakan kisakalenteri on seuraavat viikot varsin täynnä. Tällä viikolla ajetaan Italian Sarnossa EM-osakilpailu, ja viikon päästä on vuorossa WSK-sarjan finaaliosakilpailu, johon Puhakka starttaa sarjan kolmannelta sijalta.
Viime vuonna rata-ajon kestävyyslajin eli endurancen LM GTE Pro -luokan maailmanmestaruuden saavuttanut Toni Vilander jatkoi tiimikaverinsa Gianmaria Brunin siitä, mihin viime vuonna jäi. World Endurance Championship (WEC) -sarjan avauskilpailussa Silverstonessa Ferrari-kaksikko ajoi luokkavoittoon, vaikka kisan alku ei näyttänyt kovin lupaavalta. Bruni joutui väistämään kanssakilpailijaansa sillä seurauksella, että jäi luokan häntäpäähän. Sieltä kaksikko aloitti nousun kohti kärkeä sijoittuen lopputuloksissa LM GTE Pro -luokan ykköseksi kymmenen sekunnin erolla
Patrick Kujala siirtyi tälle kaudelle ajamaan "koppiautoja" ja Lamborghini Blancpain Super Trofeo -sarjaa. Sarjan ensimmäinen kilpailuviikonloppu ajettiin Monzassa, ja sieltä Kujala saavutti täyspotin ajaen kummankin kilpailulähdön reiluun voittoon.
- Ehkä se näytti ulospäin helpolta, mutta ei se ole. Varsinkin täällä Monzassa rata on jarruille todella raskas. Jarrut kuluvat todella nopeasti ja ajosta tulee vaikeaa, kertoi pian 19 vuotta täyttävä Kujala UrheiluUutiset.comille kilpailun jälkeen.
Suomalaisten hienoa rataviikonloppua täydensi Koiranen GP -tiimin kuljettajien hieno menestys Formula Renault 2.0 ALPS-sarjan osakilpailussa Imolassa.
Kuvat: CRG Press (Puhakka), fiawec.com (Vilander) ja Patrick Kujalantiedotus
