Uutiset
AKK:n KITI-palvelun verkkotutkinnot tilapäisesti pois käytöstä
21.10.2026
FLYINGFINN.TV LIVE: Autosuunnistuksen SM Riihimäki 24.10.
21.10.2026
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 4/26
20.10.2026
Historic Tekniikka Passi
20.10.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 9/2026
16.10.2026
Haetaan Jäärata SM 2027 osakilpailujärjestäjiä
15.10.2026
Ralli SM -sarjasäännöt kaudelle 2027 on julkaistu
15.10.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 8/2026
15.10.2026
Crosskartin lajipäivät Tampereella 14.11 - ilmoittaudu
14.10.2026
Digitaalisen autourheilun lajipäivä 7.11.2026 Pohjoismaiden mestaruuskilpailun yhteydessä Espoossa - ilmoittaudu mukaan
14.10.2026
The Gran Turismon uusitut kilpailusäännöt
12.4.2018
AKK:n hallitus käsitteli The Gran Turismo-luokan kilpailusääntöjä kokouksessaan 22.3. ja päätti palauttaa kilpailusääntöjen kohdat 2.4.2 ja 2.5. Aikatasoitus uudelleen käsiteltäväksi. Palautuksen keskeinen syy oli se, että aikatasoitus tulee suorittaa pakollisen varikkopysähdyksen yhteydessä. Tutkittuaan erilaisia vaihtoehtoja tämän käytännön toteuttamiseksi The Gran Turismon työryhmä löysi ratkaisun ja esitti sitä AKK:n hallitukselle. Hallitus hyväksyi nämä uudistetut kilpailusäännöt sähköpostitse.
Ratavarikolla työskentelee faktatuomareiksi nimetyt toimihenkilöt, joiden ainoa tehtävä The Gran Turismo-luokan ensimmäisen lähdön aikana on toteuttaa ja valvoa aikatasoituksen suorittaminen. Varikkomuurilta tullaan näyttämään kilpailijalle näyttötaulua, jossa näkyy kilpailijan numero, sekä suoritettavan aikatasoituksen kesto digitaalisella kellolla. Toimihenkilö joka näyttää pysäyttämismerkkiä kilpailijalle taululla myös valvoo kyseisen kilpailijan pysäytyksen keston ja käynnistää näyttötaulussaan olevan kellon samalla hetkellä kun ko. kilpailija pysäyttää autonsa varikkosuoralle. Näyttötaulun kellon sekunnit vähenevät ja kuljettaja pystyy seuraamaan sitä pysähdyksen ajan. Kilpailijalla on oikeus lähteä ratavarikolta takaisin suorittamaan lähtöään vasta, kun näyttötaulun sekunnit ovat nollassa.
The Gran Turismon työryhmä käsitteli samassa yhteydessä aikatasoituksen kestoja konsultoituaan luokan kuljettajia ja päätyi muuttamaan niitä. Maksimi pysähdyksen kesto väheni 25 sekuntiin, laskien siitä kronologisesti alaspäin sijaan 10. saakka.
Uudistettuihin The Gran Turismo-luokan urheilusääntöihin pääset tutustumaan TÄSTÄ.
AKK-Motorsport ry/Rata-ajon lajiryhmä
