Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
Jokkis teknisen valvojan tiedote harrastajille kesäkaudelle 2025
17.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Jokkis SM Liiga 2025 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
15.4.2025
Jokkis kysely harrastajille, kysely avoinna 30.4.2025 asti
15.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
Veikkaus kiinnostui digitaalisesta autourheilusta - laji esittäytyy Lottoarvonnassa
5.6.2020
Kevät on ollut hyvä digitaaliselle autourheilulle, joka on kerännyt ennätysmäärän osallistujia SM-sarjoihin yli lajirajojen. Myös Veikkaus innostui hyvistä uutisista, ja esittelee lajin perinteikkäässä Lottoarvonnassa edunsaajakohteenaan.
Autourheilun lajiliitto AKK kasvattaa digitaalisesta urheilusta yhtä tulevaisuuden kivijalkaa, joka tarjoaa uudenlaisia mahdollisuuksia sekä harrastajille, kumppaneille että yleisöille. Vuonna 2020 ajetaan kaksi SM-sarjaa, rallicrossissa ja rata-autoilussa. Kesän ja tulevan syksyn aikana tulossa on vielä digitaalisen rallin puolella mielenkiintoisia uutuuksia, joiden parissa pääsevät viihtymään kaikki kotisohvan harrastajat.
- Mahtava juttu että pääsemme näyttäytymään yhdessä Suomen seuratuimmassa lähetyksessä suurelle yleisölle. Olemme vasta pääsemässä kunnolla vauhtiin digitaalisen autourheilun kanssa. Julkaisemme kesän aikana muun muassa uuden eAutourheilu-portaalin, joka kokoaa kaiken digitaalisen toimintamme samaan osoitteeseen; tämä on osa käynnissä olevaa kehityshankettamme. Lajeista myös ralli on tulossa uutena digisarjana viimeistään syksyllä alkavaksi. Edullinen, viihdyttävä, tasa-arvoinen ja vastuullinen laji tempaa mukaansa ikää, sukupuolta tai lähtötasoa katsomatta, edustaen hienosti osaltaan autourheilun uutta aikaa, kuvailee AKK:n digitaalisen autourheilun lajipäällikkö Henri Karjalainen.
Kaksi suurta suomalaista instituutiota, Lottoarvonta ja autourheilu, kohtaavat tulevana lauantaina 6.6. kello 22.10 MTV3-kanavalla. Lottoarvonnassa jaossa on peräti 6,5 miljoonaa, joten myös digiautourheiluun pääsee tutustumaan jättiyleisö. Sunnuntaina 7.6. jännittämään pääsee digitaalisen rata-ajon SM-karsintasarjan finaalia alkaen kello 15.10 Yle Areenasta. Kisaa pääsee seuraamaan myös Twitch-palvelun kautta. Kisa ajetaan Nürburgring Nordschleifen maineikkaalla virtuaaliradalla, ja sarja operoidaan yhteistyössä FiSRA:n kanssa.
Kiinnostuitko digitaalisen autourheilun mahdollisuuksista? Kerromme mielellämme lisää.
AKK / lajipäällikkö Henri Karjalainen, henri.karjalainen@autourheilu.fi, 050 546 0500
AKK / kaupallinen johtaja Petteri Nikkanen, petteri.nikkanen@autourheilu.fi, 040 358 0533
Kuva: Iku Merikalla