Uutiset
Mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
13.3.2026
Turun UA ja AKK haastavat jäsenseurat mukaan uuteen iRacing-seuraliigaan
13.3.2026
Puheenjohtajan katsaus käynnistyy – ensimmäinen jakso nyt katsottavissa
13.3.2026
Pienoisautoilun SM-luokkien sarjasäännöt julkaistu LSOR-, LS5-, M8-, M8E, M2-10-, M4-10, R8-luokkien osalta
12.3.2026
Crosskart lajipäivä 11.4. Tampereella - ilmoittaudu mukaan
12.3.2026
Art Catering Harjun VIP-tilaisuuksien catering-kumppaniksi
11.3.2026
Ralli SM -sarjan tiimipisteiden määräytyminen selvityksessä
10.3.2026
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
9.3.2026
ILMOITTAUDU – Offroadin lajipäivä 25.4.2026 lauantaina Kymiringillä
5.3.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 2/26
5.3.2026
Aatola podiumille Barberin osakilpailussa – teki suomalaista moottoriurheiluhistoriaa
5.5.2025
Turkulainen Vilho Aatola, 16, teki suomalaista moottoriurheiluhistoriaa nousemalla ensimmäisenä suomalaisena palkintokorokkeelle USF Juniors -sarjassa Yhdysvalloissa. Aatola ajoi yhteensä kolme kisalähtöä 2.-3.5. Alabamassa, Barber Motorsport Parkissa. Heti ensimmäisessä startissa hän saavutti toisen sijan, joka oli samalla myös paras tulokassijoitus kisassa.
- Oli upea tunne päästä palkintokorokkeelle, ja olen valmis ottamaan näitä sijoituksia lisää. Uskon, että löydämme autoon vielä lisää vauhtia. Minun täytyy vain ajaa lisää ja kerätä enemmän kisakokemusta, avaa Aatola tunnelmia heti palkintoseremonian jälkeen USF Pro Championships kehitysjohtaja Rob Howdenille.
Aatolalta vahva ja tasainen viikonloppu
DEForce Racing -tiimiä edustava Aatola teki vaikuttavan suorituksen kolmen kilpailun kisaviikonlopussa saavuttaen viikonlopun aikana kolme peräkkäistä TOP5-sijoitusta. Sijoitukset nostavat suomalaiskuljettajan profiilia sarjan nousevana nimenä ja osoittavat hänen potentiaalinsa kansainvälisillä kilparadoilla.
Perjantain avauskisassa Aatola ajoi erinomaisesti toiseksi brasilialaisen Leonardo Escorpionin jälkeen. Kilpailu keskeytettiin kahdesti turva-auton takia, mutta Aatola säilytti hermonsa ja asemansa kärkiryhmässä läpi 20 kierroksen kisan. Maalissa ero voittajaan oli 2,8 sekuntia. Kolmannelle palkintokorokkeelle nousi Aatolan tiimikaveri, meksikolainen Rodrigo Gonsalez.
Toisessa kilpailussa, joka niin ikään ajettiin kuivalla radalla perjantaina, Aatola lähti kärkiryhmästä ja taisteli kolmannesta sijasta amerikkalaista Oliver Wheldonia vastaan. Wheldon onnistui ohittamaan Aatolan heti turva-auton jälkeisessä uusintalähdössä, ja viimeisellä kierroksella brasilialaisen Joao Vergara nousi ohi neljänneksi. Aatola ajoi maaliin viidenneksi, jälleen vahvana osana sarjan kärkikamppailua.
Lauantain päätöskisa ajettiin sateen liukastamalla radalla, mikä toi lisähaastetta nuorille kuljettajille. Aatola starttasi neljännestä ruudusta ja ajoi tasaisen kilpailun muutaman keskeytyksen ja turva-autojaksojen sävyttämänä. Hän piti pintansa muuttuvissa olosuhteissa ja ylitti maalilinjan neljäntenä, jättäen taakseen kokeneita sarjakuljettajia kuten Rodrigo Gonzalezin ja Joao Vergaran.
- Viimeinen kisa oli sääolosuhteiltaan todella haastava. Näkyvyys oli lähes nolla, joten oli luotettava todella paljon omaan tekemiseen sekä ajettava tarkasti ja maltilla, kuvailee Aatola viimeisen kisan tunnelmia.
Sarjataulukossa viidenneksi
Yhteensä Aatola keräsi viikonlopusta merkittävästi pisteitä ja jatkaa sarjassa vahvassa vireessä. Hänen ajonsa osoittivat sekä vauhtia että kypsyyttä – erityisesti hänen palkintokorokesijoituksensa ja vakaa suoritus kaikissa kolmessa kilpailussa vahvistavat hänen asemaansa kansainvälisessä junioriformula-sarjassa.
Viikonlopun kilpailut toivat myös muutoksia sarjan pistejohtoon: Zanella Racingin Leonardo Escorpioni vei voitot kahdessa ensimmäisessä lähdössä ja kanadalainen Ty Fisher nousi mestaruusjohtoon kolmannen kilpailun voitollaan.
Seuraavaksi USF Juniors -sarja jatkuu Mid-Ohion radalla 7.-8. kesäkuuta, yhdessä IMSA-sarjan kanssa. Aatolan jatko vahvasti alkaneessa sarjassa on edelleen epävarmaa, sillä rahoitus on edelleen auki loppusarjan osalta.
Teksti: Aatola tiedotus
Kuvat: Stay Reel Media
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

