Uutiset
Vapaaehtoisten kuukausi: Jaana Laaksonen on tehnyt rallia jo 51 vuotta – ”Koskaan täällä ei jää yksin”
2.10.2026
Driftingin lajipäivät Tampereella 22.11. - ilmoittaudu 8.11. mennessä
2.10.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 8/2026
2.10.2026
Ylämyllyn moottoriradan toiminta saa jatkua – pitkäjänteinen työ toi tärkeän päätöksen
30.9.2026
Martti Ritosella tapahtumarikas kansainvälinen karting-kausi. Kotimaasta tuloksena SM-hopea - ura jatkuu kansainvälisessä kartingissa.
30.9.2026
Rallin päätoimitsijoiden jatkokoulutus 17.10.2026 Turussa
29.9.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 24.-25.10.2026 Porissa
28.9.2026
Rallin päätoimitsijakoulutus 14.-15.11.2026 Jyväskylässä
28.9.2026
Tuukka Taponen nousee Formula 2 -sarjaan, ajaa ensi kauden ART Grand Prix’llä
28.9.2026
Esapekka Lappi voittoon uran päätöskilpailussa Porvoon Ralli SM:ssä
26.9.2026
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Tämän vuoden Flying Finn Future Star -kilpailun voittaja Aatu Hakalehto starttaa ensi viikolla uransa ensimmäiseen MM-ralliin Jyväskylässä.
Ralli SM -sarjan SM3-luokassa tällä kaudella kilpaileva Aatu Hakalehdolla on ollut kiireinen kesä. Rally4-luokitellulla Ford Fiestalla rallin SM-sarjassa kisaava Hakalehto voitti kesäkuun alussa AKK:n Flying Finn Future Star -kisan, ja palkintohan oli mitä mahtavin: osallistuminen vuoden 2025 Secto Rally Finlandiin täydellisellä Rally3-kilpailupaketilla.
- Hieno mahdollisuus edessä ja innolla odotan tulevaa. Mahtavaa päästä tekemään MM-sarjaan debyytti jo tänä vuonna. Aika rento ja rauhallinen fiilis, ehkä se jännitys tulee sitten torstaina Harjulle lähtiessä, kertoo Hakalehto MM-debyytin kynnyksellä.
18-vuotiaan Ahveniston Autourheilijoita edustavan Hakalehdon ja kartturi Joonas Ojalan kesä on ollut rallin täyteinen. Siihen on sisältynyt ensimmäiset testikilometrit nelivetoautolla, tutustumista M-Sportiin Puolassa sekä paljon paperi- ja videosulkeisia.
- Ollaan Joonaksen kanssa kanssa käyty kilpailua ja siihen liittyviä asiota paljon läpi. Olemme myös saaneet kokeneimmilta kuskeilta hyviä vinkkejä ajamiseen ja siihen, miten kilpailussa edetä, kertoo Hakalehto, ja jatkaa:
- M-sportin reissu Puolaan oli hyvä käydä ennen kilpailua. Tavattiin henkilöitä, joiden kanssa kilpailussa toimitaan, käytiin auton tekniikkaa ja kilpailun kulkua läpi.
Sorateiden Grand Prix ei päästä ketään helpolla, saatikka sitten ensikertalaisia. Hakalehdolle ei ennen MM-debyyttiä ehdi kertyä kisakokemusta nelivetokilpurista, mutta testejä on ajettu ihan hyvä määrä. Luotto omaan tekemiseen ja vauhtiin on vahva.
- Hyvä fiilis nelivetokalustosta kyllä, vaikka kokemusta ei ole liikaa. Siihen oli tosi helppo päästä sisään ja tällä hetkellä hierotaan aika pikkutarkkoja juttuja. Luotto omaan tekemiseen on korkea ja uskon, että olemme nopeita. Emme kuitenkaan ole ennen kilpailleet tällä kalustolle, joten tulostavoitetta on vaikea asettaa, toteaa Hakalehto.
Secto Rally Finland 31.7.-3.8.2025
Kilpailun kotisivut: https://sectorallyfinland.fi/
Lisätietoja Flying Finn Future Star -kilpailusta täältä
Teksti: Aatu Hakalehto tiedotus
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

