Uutiset
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
Jäsenkysely on auki - vastaa ja vaikuta
29.4.2026
Seuroille valmiita somemateriaaleja jäseneduista kertomiseen – hyödynnä ja ota käyttöön
28.4.2026
St1 AKK:n kumppaniksi – jäsenille kohdennettuja etuja arkeen St1 Way -sovelluksen kautta
28.4.2026
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
Liittovaltuusto katsoo eteenpäin – suunta on selkeä, yhdessä tekeminen ratkaisee
25.4.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 4/2026
24.4.2026
AKK ja HaMu tiivistävät yhteistyötä hyvässä hengessä
24.4.2026
Lajisääntöjen hyväksymissykli kaksivuotinen - kohti pitkäjänteisempää kehittämistä
23.4.2026
AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi Jarmo Mahonen - seuratoiminta nostettava toiminnan keskiöön
16.11.2019
AKK-Motorsport ry:n liittokokous on kutsunut Jarmo Mahosen liiton uudeksi puheenjohtajaksi kokouksessaan 16.11.2019 Hämeenlinnassa. Hänen toimikautensa on kaksivuotinen ja alkaa tammikuun alussa.
AKK:n jäsenjärjestöt valitsivat puheenjohtajakseen yksimielisesti Jarmo Mahosen kaudelle 2020-2021. Hänellä ei ollut vastaehdokkaita.

"Autourheilulla on edessään suuria haasteita ennen kaikkea siinä, että harrastajille pystytään tarjoamaan tulevaisuudessa turvallista autourheilua, johon heillä on taloudellisesti varaa. Myös muuttuva toimintaympäristö asettaa haasteita, mutta tuo mukanaan myös uusia mahdollisuuksia. Uskon, että kaikista näistä haasteista selvitään, kun hyödynnämme jäsenistömme valtavaa jo olemassa olevaa potentiaalia. Perustotuus on ollut jo vuosikymmeniä, että vain vahva kansallinen autourheilu synnyttää menestystä. Tämän vuoksi Liiton uudessa strategiassa seuratoiminta nostetaan kaiken keskiöön", linjaa Mahonen.
Liittokokous valitsi kokouksessaan puheenjohtajan lisäksi liitolle myös 27 jäsenisen liittovaltuuston. Viikonloppuna myös kokoontunut liittovaltuusto valitsi puolestaan liitolle hallitukseen jäsenet seuraavalle toimintakaudelle 2020-2021. Valituiksi tulivat Riku Bitter, Tomi Jääskeläinen ja Jarmo Pekkala.
AKK-Motorsport ry:n hallitus 2020
Jarmo Mahonen, pj.
Riku Bitter
Mika Heinonen*
Tomi Jääskeläinen
Lasse Koski*
Jarmo Pekkala
Nina Suvanto*
*toimikausi 2019-2020
Lisätiedot
Anssi Kannas, pääsihteeri, anssi.kannas@autourheilu.fi, puh. 050 300 1244
.**Tiedotetta päivitetty 18.11. klo 14:10 tarkentamalla hallituksen jäsenten toimikausia**
