Uutiset
Kartingin FIA Arrive & Drive Euroopan kilpailuun edullisempi osallistuminen AKK:n nimeämille kilpailijoille - hae mukaan
8.6.2026
Jatkuva liikennevakuutus hyväksytään jälleen kilpailukäyttöön myönnettävän siirtoluvan yhteydessä.
5.6.2026
Endurance CUP -osakilpailuissa mukana 3 tunnin kilpailut
5.6.2026
Hae mukaan lajiryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
4.6.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
4.6.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 5/2026
3.6.2026
Peetu Piira lähtee Kouvolaan SM-kolmosena – testipäivä toi lisää luottoa haastavalle radalle
3.6.2026
Drift Masters -tähdet Heinonen ja Keski-Korpi driftingin Koneita.com Pro SM-avaukseen Ouluun
2.6.2026
Flying Finn 100 -hankkeen perintö elää – kartingautojen nykytilanne selvitetään seuroilta
2.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 5/2026
2.6.2026
Tekniikka
4.5.2018
Tekniikka
Talvirenkaat
2019 rallin arvokilpailuissa siirrytään rallin lajiryhmän tekemän päätöksen mukaisesti käyttämään enintään 15” uuden mallista rengasta. Tekniikan lajiryhmä on käsitellyt asiaa kokouksessaan ja päätynyt esittämään hallitukselle seuraavaa sääntörakennetta:
- Rengasvalmistajan tulee luokitella 15” renkaat AKK:ssa 30.9.2018 mennessä, jotta niitä voi käyttää rallin arvokilpailuissa. Vanneleveys tulee olla minimissään 5,5” tai ryhmäsääntöjen niin vaatiessa autoon luokiteltu vannekoko.
- Kukin rengasvalmistaja voi luokitella vain kaksi rengastyyppiä (+ niiden peilikuvat toimiakseen molemmilla puolilla autoa). Nastan tulee täyttää sääntö mutta sitä ei tarvitse erikseen luokitella.
- Uudella rengasmallilla tarkoitetaan kulutuspinnaltaan vähintään 130mm leveää rengasta.
- 14” (kok.korkeus max 600mm) ja sitä pienempiä renkaita ei tarvitse luokitella ( ja silti niitä voi siis käyttää rallin arvokilpailuissa, vaikka olisivat kapeampiakin)
- Historic talvirenkaat historic sääntöjen mukaisesti
- Nastasääntö muutetaan FIA KV-säännön mukaiseksi. KV-sääntö on melko lailla sama kuin meidän oma sääntö, joiltain osin kv- sääntö vaan ei ole ihan yhtä tarkka kuin meidän nykysääntö. Tällä sääntömuutoksella tehdään kaikki FIA:n kilpailuissa sallitut renkaat mahdollisiksi käyttää myös meillä. Tämä sääntömuutos ei tee yhtään nykyisin käytössä olevaa nastaa sääntöjen vastaiseksi.
- Luokiteltavien renkaiden osalta haluamme mallikappaleet kaikista eri nastamalleista joita suunnitellaan renkaissa käytettäväksi. Tällä halutaan estää mahdolliset nastakikkailut, millä voitaisiin saada ”omalle tiimille” etua.
- Lisäksi uusi sääntö sallii tieliikenneasetuksen mukaisten nastarenkaiden käytön, mikä tämän hetkisellä säännöllä ei olisi tarkkaan ottaen mahdollista.
Yllämainittu on siis esitys, joka vaatii hallituksen hyväksynnän tullakseen säännöksi kaudelle 2019.
