Uutiset
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji-/työryhmään avoinna 24.7.2026 asti - hae ja vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Autourheiluyhteisö on päivittänyt organisaatiotaan
31.1.2023
AKK:n toimitusjohtajan hakuprosessi on saatu päätökseen. AKK siirtyy 1.2.2023 alkaen aiemman yhteisen toimitusjohtajan mallista järjestelyyn, jossa molemmilla yksiköillä on omat vastuuvetäjänsä.
Pääsihteeri Anssi Kannas on valittu johtamaan autourheilun lajiliittoa AKK-Motorsport ry:tä ja hän vastaa viime vuonna päätetyn uuden strategian toimeenpanosta. Uudistetun tiekartan päällimmäisiä tavoitteita ovat asiakaslähtöisyyteen ja järjestötoimintaan panostaminen sekä urheilutoiminnan uudelleen organisointi. Anssi Kannas, LiTM, on toiminut liitossa vuodesta 2007 eri tehtävissä.
Liiton omistaman markkinointiyhtiön AKK Sports Oy:n talous- ja hallintojohtajana vuodesta 2013 toiminut Markus Häkkinen, KTK, siirtyy yhtiön operatiiviseksi johtajaksi. Yhtiö toimii erityisesti Suomen MM-rallin järjestäjänä sekä kansallisten arvosarjojen promoottorina. Lisäksi yhtiöllä on tv-yksikkö, joka myy kuvauspalveluja televisioyhtiöille ja toimii kotimaisen autourheiluyhteisön sisällöntuottajana.
AKK toimii suomalaisen autourheilun lajiliittona ja on Kansainvälisen Autourheiluliiton (FIA) jäsenjärjestö. AKK toimii kansallisen autourheilun tukijana, mahdollistajana, turvaajana ja innostajana. Olemme verkostoitunut ja menestynyt toimija urheilussa, yhteiskunnassa ja liike-elämässä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.
Järjestämme jäsenyhdistystemme kanssa myös korkeatasoisia kansallisia ja kansainvälisiä tapahtumia. Toimintaamme ohjaavat vastuullisuus, turvallisuus, yhteisöllisyys ja nuorisotyö. Tiiviin lajiyhteisön, valmennuksen ja teknologisten innovaatioiden avulla rakennamme autourheilua myös tulevaisuuden sukupolville.
Lisätietoja antaa:
jarmo.mahonen@autourheilu.fi
Jarmo Mahonen
Hallituksen puheenjohtaja, AKK-Motorsport ry & AKK Sports Oy
