Uutiset
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Autourheilun turvallisuus kilpailukaudella - Tukes muistuttaa järjestäjiä keskeisistä turvallisuusvelvoitteista
27.6.2026
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Flying Finn Tour tapahtumia kesällä
26.6.2026
Autourheiluyhteisö on päivittänyt organisaatiotaan
31.1.2023
AKK:n toimitusjohtajan hakuprosessi on saatu päätökseen. AKK siirtyy 1.2.2023 alkaen aiemman yhteisen toimitusjohtajan mallista järjestelyyn, jossa molemmilla yksiköillä on omat vastuuvetäjänsä.
Pääsihteeri Anssi Kannas on valittu johtamaan autourheilun lajiliittoa AKK-Motorsport ry:tä ja hän vastaa viime vuonna päätetyn uuden strategian toimeenpanosta. Uudistetun tiekartan päällimmäisiä tavoitteita ovat asiakaslähtöisyyteen ja järjestötoimintaan panostaminen sekä urheilutoiminnan uudelleen organisointi. Anssi Kannas, LiTM, on toiminut liitossa vuodesta 2007 eri tehtävissä.
Liiton omistaman markkinointiyhtiön AKK Sports Oy:n talous- ja hallintojohtajana vuodesta 2013 toiminut Markus Häkkinen, KTK, siirtyy yhtiön operatiiviseksi johtajaksi. Yhtiö toimii erityisesti Suomen MM-rallin järjestäjänä sekä kansallisten arvosarjojen promoottorina. Lisäksi yhtiöllä on tv-yksikkö, joka myy kuvauspalveluja televisioyhtiöille ja toimii kotimaisen autourheiluyhteisön sisällöntuottajana.
AKK toimii suomalaisen autourheilun lajiliittona ja on Kansainvälisen Autourheiluliiton (FIA) jäsenjärjestö. AKK toimii kansallisen autourheilun tukijana, mahdollistajana, turvaajana ja innostajana. Olemme verkostoitunut ja menestynyt toimija urheilussa, yhteiskunnassa ja liike-elämässä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.
Järjestämme jäsenyhdistystemme kanssa myös korkeatasoisia kansallisia ja kansainvälisiä tapahtumia. Toimintaamme ohjaavat vastuullisuus, turvallisuus, yhteisöllisyys ja nuorisotyö. Tiiviin lajiyhteisön, valmennuksen ja teknologisten innovaatioiden avulla rakennamme autourheilua myös tulevaisuuden sukupolville.
Lisätietoja antaa:
jarmo.mahonen@autourheilu.fi
Jarmo Mahonen
Hallituksen puheenjohtaja, AKK-Motorsport ry & AKK Sports Oy
