Uutiset
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
Seuroille valmiita somemateriaaleja jäseneduista kertomiseen – hyödynnä ja ota käyttöön
28.4.2026
St1 AKK:n kumppaniksi – jäsenille kohdennettuja etuja arkeen St1 Way -sovelluksen kautta
28.4.2026
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 2/26
5.3.2026
Driftingin lajiryhmä piti vuoden toisen kokouksensa 26.2.2026 Teamsissä.
Kokoukseen osallistuivat lajiryhmän puheenjohtaja Joona Salmi, lajiryhmän jäsenet Sami Tammi, Marko Tuviala ja Eetu Tupala sekä lajivastaavat Ari Ikola (1.3. asti) ja Nora Toivonen (2.3. alkaen).
Kokouksessa käsiteltiin muun muassa seuraavia asioita:
LAJIRYHMÄN PÄÄTTÄMÄT ASIAT
PRO2-luokan osallistumisoikeus
Lajiryhmä hyväksyi lisämääräyksen Pro2-luokan osallistujamäärästä. Osakilpailuihin 2–4 osallistumisoikeuden saavat ensimmäisessä osakilpailussa SM-pisteitä saaneet kuljettajat sekä loput kuljettajat 64. sijaan asti sarjaan ilmoittautumisjärjestyksessä.
Karsiutuneille palautetaan ¾ sarjamaksusta, ja heillä on etuoikeus osallistua myöhempiin osakilpailuihin villikortilla, mikäli osallistujamäärä ei täyty.
Lisämääräyksen taustalla on suuri osallistujamäärä. Syksyllä tehdyn kyselyn perusteella sarjaan arvioitiin osallistuvan 71 kuljettajaa, mutta ilmoittautumisen päättyessä kuljettajia on 88.
HALLITUKSELLE ESITETTÄVÄT ASIAT
Ei hallitukselle esitettyjä asioita.
LAJIRYHMÄN KOKOUKSESSA KÄSITELLYT MUUT ASIAT
Nousupistejärjestelmä
Lajiryhmä käsitteli nousupistejärjestelmän luonnosta. Tavoitteena on saada järjestelmä valmiiksi maaliskuun aikana. Jatkossa SM-sarjaan osallistumisoikeus perustuisi nousupisteisiin osittain kaudella 2027 ja kokonaan kaudella 2028.
Kansalliset kilpailut
Lajiryhmä käsitteli luonnoksen kansallisten kilpailujen järjestämisvaatimuksista. Kaudelle 2026 julkaistaan maaliskuun aikana määräykset, joiden tavoitteena on helpottaa uusien toimitsijoiden mukaan tuloa lajin pariin sekä mahdollistaa päätoimitsijalisenssiä varten tarvittavien tehtävien kerryttäminen. Lisäksi keskusteltiin EVA-kaluston määritelmästä kansallisissa kilpailuissa.
Tekniikka ja lajisäännöt
Kokouksessa keskusteltiin sammutusjärjestelmien tarkastuksiin liittyvistä haasteista. Lajiryhmä selvittää sammutinhuolloilta tarkastuskäytäntöjä ja arvioi sen pohjalta mahdollista muutosta sääntöihin, mikäli siihen katsotaan olevan mahdollisuus.
Lisäksi keskusteltiin vanhojen katsastuskorttien käytöstä ja niiden mahdollisesta poistamisesta siten, että autoilla voi edelleen kilpailla, mutta niiden avulla ei saavuteta kilpailullista etua.
Kevään aikana tehdään myös kysely tiimeille tekniikkaan liittyvistä mahdollisista muutoksista.
SM-kilpailujen media-akkreditointi
Lajiryhmälle on esitetty toive, että SM-kilpailujen median akkreditointi avattaisiin nykyistä aikaisemmin, noin kaksi viikkoa ennen kilpailua.
Seuraava lajiryhmän kokous
Seuraava kokous järjestetään to 26.3.2026 klo 18-20 Teamsilla.
Yhteystiedot

Nora Toivonen
Lajivastaava
+358 50 573 5639
nora.toivonen@autourheilu.fi

