Uutiset
Rata-autoilija Juha Miettinen on menehtynyt onnettomuudessa Nürburgringin radalla
19.4.2026
AKK:n hallitus kokoontui etänä 17.4.2026 – päätöksiä lajikehityksestä ja ajankohtaisista kokonaisuuksista
18.4.2026
Nousupistejärjestelmä uudistaa driftingiä – selkeämpi polku harrastajasta SM-tasolle
18.4.2026
Crosskart SM-sarjan renkaisiin tarkennus - Vain Maxxis renkaat edelleen käytössä 85cc/150cc ja 125cc/250cc luokissa
16.4.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 3/2026
16.4.2026
Crosskart SM sarjan lisämääräys no. 1 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö
16.4.2026
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Lisenssihaltijat - vastaa kyselyyn ja ole mukana rakentamassa autourheilun tulevaisuutta
9.4.2026
Lauri Pöyhönen AKK:n toimitusjohtajaksi – Pelicansista tuloksellisen kasvun tekijä suomalaiseen autourheiluun
9.4.2026
Digitaalisen autourheilun suomenmestaruus ratkaistaan neljän osakilpailun sarjassa – kausi käynnistyy 12.4.2026
8.4.2026
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Ennakkoilmoittautumisen tarkoituksena on tukea jäsenseurojen mahdollisuutta perehtyä ehdokkaisiin etukäteen osana puheenjohtajavaalin ennakkoprosessia ja viestintää.
AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja valitaan liittokokouksessa 26.10.2025. Liittokokoukselle ehdotuksen hallituksen puheenjohtajasta voivat tehdä AKK:n jäsenseurat ja varsinainen ehdokasasettelu tehdään liittokokouksessa kokouskäytänteiden mukaisesti. Liittovaltuusto on nimennyt ehdollepanotoimikunnan valmistelemaan puheenjohtajavaalia, ja osana tätä valmistelua on nyt avattu puheenjohtajaehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen.
Ennakkoilmoittautumisen tarkoituksena on tukea jäsenseurojen mahdollisuutta perehtyä ehdokkaisiin etukäteen osana puheenjohtajavaalin ennakkoprosessia ja viestintää. Ennakkoon ilmoittautuneille ehdokkaille tullaan järjestämään mm. paneelikeskustelu syksyllä.
Muistathan, että ehdottajan tulee pyytää ehdokkaalta suostumus ennen ilmoituksen tekemistä.
Ilmoitettavat tiedot:
- Ehdotuksen tekevän seuran nimi ja ilmoittajan nimi (seuran nimenkirjoitusoikeudellinen henkilö)
- Ehdokkaan nimi, kotipaikkakunta, sähköpostiosoite ja puhelinnumero
- Vahvistus ehdokkaan suostumuksesta puheenjohtajaehdokkaaksi
Seurat ja ehdokkaat voivat halutessaan toimittaa myös ehdokkaan esittelytekstin ja ansioluettelon ennakkoilmoittautumisen yhteydessä. Ehdokkaan yhteystiedot kerätään viestintätarkoituksiin, eikä niitä julkaista ilman ehdokkaan erillistä suostumusta.
Tiedot pyydetään toimittamaan osoitteeseen: anssi.kannas@autourheilu.fi.
Jäsenkyselyssä esiin avoimuuden, yhteistyökyvyn ja kentän ymmärtämisen korostus
Osana puheenjohtajavaalin ennakkoprosessia AKK toteutti avoimen kyselyn, jossa kartoitettiin jäsenseurojen jäsenten näkemyksiä ja odotuksia tulevalta puheenjohtajalta. Kyselyyn vastasi aktiivitoimijoita eri puolilta autourheilun kenttää: seurojen puheenjohtajia ja seura-aktiiveja, kilpailijoita, toimitsijoita ja muita jäsenistön edustajia.
Vastaajien mukaan tärkeimpiä ominaisuuksia puheenjohtajaksi valittavalle ovat kyky edustaa AKK:ta ja autourheilua julkisuudessa, hyvät neuvottelutaidot ja kyky sovitella asioita, kokonaisuuksien hahmottaminen ja eri näkökulmien huomioiminen, hyvä tuntemus autourheilun toimialasta sekä kyky rakentaa luottamuksen ja hyvän yhteistyön kulttuuria. Osaamisteemojen tärkeysjärjestystä kysyttäessä johtamistaidot sekä yhteistyökyky ja verkostot nousivat vastaajien mielestä kuudesta teemasta selkeästi keskeisimmiksi osaamisalueiksi.
Kyselyn vapaat kommentit osoittivat selkeän halun avoimempaan vuorovaikutukseen ja jäsenistön osallistamiseen liiton toimintaan. Useat vastaajat ilmaisivat toiveen, että puheenjohtaja olisi kentälle tuttu ja helposti lähestyttävä, mutta samalla roolinsa puolesta selkeä suunnannäyttäjä.
Lisätietoa ehdollepanotoimikunnan työstä sekä puheenjohtajavaaliin liittyvä aikataulu ja ehdokasesittelyt julkaistaan Autourheilu.fi-sivuston Liittokokous 2025 -osiossa.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

