Uutiset
Drift Masters -tähdet Heinonen ja Keski-Korpi driftingin Koneita.com Pro SM-avaukseen Ouluun
2.6.2026
Flying Finn 100 -hankkeen perintö elää – kartingautojen nykytilanne selvitetään seuroilta
2.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 5/2026
2.6.2026
Drift Masters Ahvenisto kiinnostaa – lipunmyynti käy kuumana ja Ahvenistolla nähdään kesän hurjimmat drifting-nopeudet
29.5.2026
Atte Kauppinen on voittanut vuoden 2026 digitaalisen autourheilun suomenmestaruuden
29.5.2026
FIA:lta uusi maailmanlaajuinen e-urheilun rallikilpailu - suomalaiset hyvässä vauhdissa karsinnoissa
29.5.2026
Jokkiksen Talvimestaruuskilpailu 2027 Ähtärissä
27.5.2026
EM-podium nosti Joni Turpeisen rallicross-maailman puheenaiheeksi – nyt 17-vuotias haastaa huiput Unkarissa
27.5.2026
Hallitus käsitteli lajien kehitystä, vastuullisuustyötä ja vuoden 2027 sääntöuudistuksia
27.5.2026
Flying Finn Juniori Cup Jämsässä korostuivat kartingin yhteisöllisyys, ilo ja yhdessä tekeminen
26.5.2026
F-Cupin ohjausryhmä piti ensimmäisen kokouksensa
10.3.2022
AKK-Motorsport ry perusti tälle kaudelle F-Cup-rallisarjalle omen ohjausryhmän, jonka tehtävänä on seurata sarjan tilannetta ja työstää tulevaisuuteen mahdollisia korjauksia, tarpeen mukaisesti. Ryhmä piti ensimmäisen kokouksensa keskiviikkona 2.3.2022.
Kokouksessa keskusteltiin tiiviisti sarjaan tälle kaudelle toteutetuista muutoksista, niiden taustoista ja siitä mitkä muutosten vaikutukset ovat toistaiseksi olleet. Jo kauden alussa on noussut esiin muutamia selkeitä asioita, jotka vaativat kriittistä tarkastelua tulevaisuuteen, ja näihin asioihin ohjausryhmä tulee tarttumaan.
Toki, koska kausi 2022 on saatu käyntiin, muutosten tekeminen kesken kauden ei ole mahdollista, mutta kauden 2023 muutoksia tullaan työstämään tiiviisti nyt kuluvan kevään aikana. Tavoitteena on rakentaa mahdollisimman hyvä sääntökokonaisuus sarjaan, yhtenä tärkeänä tekijänä sääntöjen vakaus. Kun säännöt saadaan mahdollisimman vakaaksi kokonaisuudeksi vähintään kolmeksi vuodeksi, on harrastajien helpompi sitoutua sarjaan ja sen kiertämiseen.
Ohjausryhmän seuraava kokous pidetään keskiviikkona 30.3.2022, jolloin keskustellaan konkreettisista sääntömuutostarpeista tulevaisuuteen ja valmistellaan mahdollisia esityksia lajiryhmien hyväksyttäväksi. Ennen kokousta toivotaan, että harrastajat olisivat aktiivisesti yhteydessä ryhmän jäseniin, sarjan vastuuhenkiöön tai lajipäällikköön.
Ohjausryhmän kokoonpanon löydät täältä.
