Uutiset
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Rallisprintin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
15.1.2026
Flying Finn maailmalla: nuori Tatu Siipola menestyy Saksassa rata-autoilussa
7.8.2024
16-vuotias Tatu Siipola on yllättänyt vauhdillaan Keski-Euroopassa jopa saksalaisen autourheilulegenda Timo Glockin.
Sunnuntaina 30.6.2024 ajettiin legendaarisella Nürburgringillä ADAC Racing Weekend-tapahtumassa BMW DMW 318ti -cupin kaksi osakilpailua. Sunnuntain ensimmäisessä kisassa Kangasalla asuva 16-vuotias Siipola oli yhteiskilpailun kolmas ja junioreiden toinen. Iltapäivällä ajetussa toisessa kisassa Siipola ajoi kokonaiskilpailun toiseksi ja Juniorisarjan voittoon ja sai Maamme-laulun raikamaan Nürburgringillä ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2011. 
16-vuotias Siipola ajaa saksalaiselle Morts Racing-tiimille, jonka kanssa yhteistyö alkoi 2024-vuoden alussa. Kilpailuita on ajettu Nürburgringin lisäksi Hockenheimringillä, Hollannin Assenissa ja Belgian Zolderissa. Siipola on napsinut useita podium-sijoituksia.
Tatu on valittu tämän vuoden Young Talent -ohjelmaan, jonka vetäjinä toimivat Cerny Motorsportin Florian Sternkopf sekä rata-autoilija Heiko Hammel. Hänen lisäkseen ohjelmaan on valittu kaksi saksalaista kartingkuljettajaa.
Kauden ensimmäisen kilpailuviikonlopun toisessa osakilpailussa Hockenheimringillä Siipola oli vauhdista mielissään. Toisessa startissa sunnuntaina sijoitus oli kokonaiskilpailussa 3/56 ja junioriluokan voitto. Viimeisillä kierroksilla Siipola näki taustapeilistään neljännellä sijalla olevan Timo Glockin, ja ajoi kirkkaalla erolla kokonaiskilpailun podiumille.
"Olen ajanut pienenä Timoa vastaan videopeleissä ja nyt oikeassa elämässä. Glockin näkeminen taustapeilistä oli ihan uskomaton fiilis! Timo taputti ja näytti mulle ikkunasta peukkua maaliviivan ylityksen jälkeen. Olin ihan fiiliksissä", Tatu kertoo lapsuutensa esikuvan päihittämisestä.
Seuraava kilpailu ajetaan 23.-25.8 Itä-Saksassa Lausitzringillä.
Sosiaalisen median kanavat:
https://tatusiipola.com/
https://www.instagram.com/tatusiipolaracing/
Teksti: Tatu Siipolan tiedotus
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

