Uutiset
Rata-ajon V8 Thunder -luokan teknisiin sääntöihin julkaistu lisämääräys
16.2.2026
Haetaan jokkis talvimestaruus kilpailun järjestää kaudelle 2027 haku avoinna 16.3.2026 asti
16.2.2026
Liittovaltuusto valitsi puheenjohtajiston kaudelle 2026–2027
13.2.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 10.2.2026
10.2.2026
Päivi Mentula ja Ari-Pekka Saarinen palkittiin alueellisissa urheilugaaloissa – tunnustusta autourheilun tekijöille
9.2.2026
Kartingin 2026 tuomariston puheenjohtajien koulutus 11.3. - ilmoittaudu
6.2.2026
Ilmoittautuminen FIA Karting Arrive and Drive -Euroopan sarjaan aukeaa 13.2.
6.2.2026
Seuratuki uudistuu – info keskiviikkona
6.2.2026
Rataleimatutkinto 2026 ilmoittaudu 22.3 mennessä
5.2.2026
Haku Puolutusvoimien urheilukouluun Santahaminaan käynnissä - hakuaika 28.2.2026 asti
5.2.2026
Flying Finn rallivalmennusleirit jatkuvat toukokuussa
12.4.2021
Flying Finn rallivalmennusleireistä saatiin talvella hyvää palautetta ja kyselyjä kesän leireistä on tullut jo useita. Flying Finn-leirityskonsepti on kaikille niille harrastajille suunnattu kokonaisuus, jotka haluavat kehittää itseään ja/tai ovat pohtimassa siirtymistä kohti tavoitteellisempaa toimintaa. Tämän leirityskonseptin suunnittelusta ja käytännön toteutuksesta vastaavat AKK:n Flying Finn Academyn valmentajat.
Kesäkaudelle on rallin puolelle alustavasti suunniteltu yksi nuottitreenileiri ja neljä ajoleiriä. Tarjolla on niin kuljettajaa kuin kartturiakin hyvin sorakaudelle valmistavaa leiritystä. Yksityiskohdat tarkentuvat lähempänä leirejä ja niistä tiedotetaan liiton kanavien kautta. Ajankohdat ovat:
06.-07.05.2021 Jämsä nuottitreenileiri
17.-18.05.2021 Keski-Suomi ajoleiri
07.-08.06.2021 Keski-Suomi ajoleiri
23.-24.08.2021 Keski-Suomi ajoleiri
20.-21.09.2021 Keski-Suomi ajoleiri
Toukokuussa haetaan tuntumaa soralle
Seuraavaksi on tarkoitus järjestää nuottitreenileiri Jämsässä sekä ajoleiri Keski-Suomen maisemissa. Ajoleirin tarkempi paikka selviää, kunhan nähdään kelirikon kehittyminen lähiviikkoina.
6-7.5.2021 nuottitreenileiri Jämsä
- Kaksipäiväinen (to-pe) nuottitreenileiri kuljettaja-kartturipareille, leirimaksu 400€/kuljettajapari
- Ilmoittautuminen leirille päättyy keskiviikkona 21.4.
- Enintään kuusi kuljettaja-kartturiparia, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä
- Leirillä on mahdollisuus suorittaa nuottitutkinto lisämaksusta (tutkintomaksu 80€/henkilö, mainittava ilmoittautumisen yhteydessä)
Helmikuulle alun perin kaavailtu nuottiharjoitteluleiri jouduttiin siirtämään Covid-19 tilanteesta johtuen. Kyseessä on erityinen tehokurssi nuotin ja nuotitustaidon opetteluun sekä kehittämiseen. Leiri soveltuu niin kokeneille kuin ensiaskeleitaan ottaville nuotittajille, esimerkiksi nuorten luokan kuljettajille. Leirimaksu sisältää valmennuksen, majoituksen ja ruokailut valmentajien kanssa samassa majoituksessa. Käytännön nuotitusharjoittelu toteutetaan kuljettajaparin omalla nuottiautolla, josta pitää löytyä takapenkki valmentajaa varten.
17.-18.5.2021 ajoleiri Keski-Suomi
- Kaksipäiväinen ajoleiri (ma-ti) 1 päivä nuottitreeniä, 1 päivä ajamista, leirimaksu 600€
- Enintään kuusi autoa, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä
- Ilmoittautuminen leirille päättyy maanantaina 3.5.
- Leirillä on mahdollisuus suorittaa nuottitutkinto lisämaksusta (tutkintomaksu 80€/henkilö, mainittava ilmoittautumisen yhteydessä)
Leirimaksu sisältää valmennuksen, treenipätkät ja majoituksen sekä ruokailut kuljettajalle ja kartturille valmentajien kanssa samassa majoituksessa. Muista kustannuksista osallistujat vastaavat itse. Ajoleirit toteutetaan harjoituskilpailuina, eli siirtolupa, kilpa-auton katsastus, turvavarusteet ja lisenssit kuten kilpailussa. Nuottitreeni toteutetaan kuljettajaparin omalla nuottiautolla ja siitä pitää löytyä takapenkki valmentajaa varten.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautumiseen kuljettajan ja kartturin lisenssinumerot yhteystietoineen sekä laskutusosoite. Ilmoittautuminen on voimassa vasta, kun leirimaksu on maksettu, viimeistään kaksi viikkoa ennen leirin alkua. Paikat täytetään siinä järjestyksessä, kun ilmoittautumiset ja maksut on vastaanotettu.
Ilmoittautuminen tapahtuu sähköpostilla osoitteeseen: mika.leistio@autourheilu.fi
Kaikkien leiritysten osalta seuraamme jatkuvasti niin valtakunnallisia kuin alueellisia rajoituksia ja ohjeistuksia Covid-19 aiheeseen liittyen. Leirien siirrot ja peruutukset ovat mahdollisia tilanteen niin vaatiessa, jolloin kyseisessä tilanteessa maksettu leirimaksu joko palautetaan tai sen voi käyttää toisen leirin yhteydessä.
Ajan tasalla oleva tieto Flying Finn-leireistä löytyy Flying Finn Academy verkkosivuilta osoitteesta: https://www.flyingfinnacademy.fi/content/fi/1002/1181/FLYING%20FINN%20-LEIRITYS.html
Lisätiedot aiheesta: Mika Leistiö 044 0542466
