Uutiset
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Flying Finn Tour tulee taas - hae mukaan
9.3.2026
Flying Finn Tour on AKK:n tukema, seurojen järjestämä, lajiesittelytapahtuma. Flying Finn Tourin tapahtumien tavoite on innostaa nuoria mukaan autourheilun pariin ja seuran jäseniksi.
Tapahtumassa on tärkeintä, että lapset ja nuoret pääsevät kokeilemaan seuran lajivalikoimassa olevaa lajia / lajeja, ja että seura pääsee tapahtumassa esittelemään omaa toimintaansa ja kutsumaan ihmisiä mukaan.
Autourheiluseurat voivat järjestää Flying Finn Tour -tapahtumia suuremman yleisötapahtuman yhteydessä tai omana tapahtumana esimerkiksi seuran radalla / omissa tiloissa. Esiteltävä laji kumpuaa seuran omasta lajivalikoimasta, ja se voi olla esimerkiksi karting, crosskart, jokkis, pienoisautoilu, eMotorsport, ralli.
Kesällä 2025 järjestettiin 19 tapahtumaa
Seurojen järjestämiin tapahtumiin osallistui yhteensä lähes 2000 lajikokeilijaa ja suurimpien yleisötapahtuman yhteydessä autourheilu sai huimasti näkyvyyttä. Seurat olivat tyytyväisiä omiin tapahtumiinsa. AKK:lta toivottiin entistä enemmän tukea etenkin viestintään ja markkinointiin.
Tänä vuonna AKK tukeekin seurojen järjestämiä tapahtumia tekemällä valtakunnallista markkinointia, tarjoamalla markkinointi- ja viestintämateriaaleja sekä antamalla ohjeet tapahtuman järjestämiseksi sekä uusien harrastajien innostamiseksi mukaan seuran toimintaan ja jäseniksi.
Lähde mukaan järjestäjäksi
Haku tapahtumajärjestäjäksi käynnissä. Hakulomakkeelle tästä >>
Hakuaikaa 31.3.2026 asti.
Hakemus ei vielä sido mihinkään, vaan hakemuksen lähetettyäsi voidaan yhdessä lähteä suunnittelemaan tapahtumaa.
Yhteystiedot

Riikka Lahti
Asiantuntija, seura- ja järjestötoiminnan kehittäminen
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi

