Uutiset
Nousupisteet osana Drift SM-sarjojen osallistumisoikeutta
18.6.2026
Lisämääräys Drifting SM-sarjoissa
18.6.2026
Vauhtia ja fiilistä – reilusti yhdessä: häirintäyhdyshenkilöt mukana lasten ja nuorten kisoissa
17.6.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
17.6.2026
Karting SM -sarjaan lisämääräys: kilpailuformaatin tekstiä korjattu
16.6.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 16.6.
16.6.2026
Rallicross on kuin yhtä suurta perhettä – Kouvolassa yhteisöllisyys näkyy radalla, varikolla ja vapaaehtoisten joukossa
15.6.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 6/2026
13.6.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 5/2026
13.6.2026
Rallicross SM 2026 pistetilanne 2. osakilpailun jälkeen julkaistu
12.6.2026
Haetaan alueille perustoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
14.5.2018
Haetaan alueille perustoimitsijakouluttajia kausille 2019-2021
Olet hakemamme kouluttaja, jos haluat jakaa osaamisesi muille ja sitä kautta omalta osaltasi kehittää suomalaista autourheilua. Sinulla on vankkaa käytännön kokemusta yhdestä tai useammasta nopeuden lajista. Olet valmis tekemään kehittämistyötä koulutustyöryhmän kanssa, sinulla on hyvä ulosanti ja hyvät vuorovaikutustaidot. Eduksesi katsotaan nopeuden 1-tason päätoimitsijalisenssi, mutta sen puuttuminen ei ole este valinnalle.
Perustoimitsijakouluttajilta edellytetään kykyä ja halua tehdä yhteistyötä koulutustyöryhmän ja muiden kouluttajien kanssa. Sinulta odotetaan myös tarvittaessa matkustusvalmiutta, sillä koulutukset pidetään usein viikonloppuisin. Toimit alueesi autourheiluseurojen perustoimitsijakouluttajana ja vastaat koulutuksista yhdessä alueesi koulutusvastaavan kanssa.
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostitse viimeistään 17.5.2018 osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Laadithan hakemuksesi huolellisesti ja kerrothan ainakin seuraavat asiat:
- alue, jolla haluaisit kouluttaa
- osaamisestasi: nopeuden laji (JM, sprint, rata, karting) sekä osiot (sihteeri, johto, lippupiste, turva, tuomari), jotka ovat sinulle mielestäsi vahvimmat
- päätoimitsijakokemuksestasi (esim. kilpailunjohtaja, kilpailusihteeri, turvallisuusjohtaja-/päällikkö)
- muuta autourheilutaustastasi (esim. oletko kilpaillut)
- oletko toiminut aikaisemmin toimitsijakouluttajana
- aikaisempaa kokemusta koulutusmateriaalin laatimisesta (myös muissa yhteyksissä, kerro silloin mitä)
- millainen olet omasta mielestäsi perustoimitsijakouluttajana
- muu tässä yhteydessä olennainen osaamistieto (esim. tapahtuman järjestäminen, järjestötoiminta)
Lisätietoja antaa koulutustyöryhmän puheenjohtaja Esko Kähkönen, esko.kahkonen@gmail.com.
