Uutiset
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Hallituksen kuulumisia – lokakuun kokouksen asialistalla talousarvio, toimintasuunnitelma ja maksut kaudelle 2025
11.10.2024
Hallituksen 10.10.2024 pidetyssä kokouksessa käsiteltiin liiton talousarviota, toimintasuunnitelmaa ja tulevan kauden maksuja sekä jäsenmaksuja.
Hallitus päätti, että jäsenmaksuja ei esitetä nostettavaksi kaudelle 2025. Liiton jäsenmaksu on pysynyt muuttumattomana 10 vuoden ajan kuluttajaindeksien noususta huolimatta, joka aiheuttaa paineita tarkastella myös jäsenmaksujen korottamista tulevien vuosien aikana.
AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja Jarmo Mahonen kommentoi:
"Vaikka paineita jäsenmaksun korottamiseen on ollut, päätimme pitää sen ennallaan. Koemme, että nyt ei ole oikea aika. Tärkeämpää on tässä kohdassa kannustaa ja tukea seuroja jäsen- ja harrastajamäärien kasvattamiseksi."
Maksut kaudelle 2025 julkaistaan kokonaisuudessaan marraskuussa. AKK:n liittovaltuusto käsittelee hallituksen esitykset 2.11. pidettävässä syyskokouksessaan.
Lajeihin liittyviä ajankohtaisia hallituksen päätöksiä
Hallitus hyväksyi Jokkiksen ja rata-ajon SM-pisteet, rallicrossin SM-tulokset sekä vahvisti Drifting SM -tulokset. Lisäksi käsiteltiin ja hyväksyttiin lajiryhmien sääntömuutosesityksiä, joista tiedotetaan erikseen lajikohtaisesti.
Pääkatsastaja-nimike vaihdetaan kuvamaan enemmän toimenkuvaa – uusi nimike tekninen valvoja
Pääkatsastaja-nimike muutetaan tekniikan lajiryhmän esityksen mukaisesti tekniseksi valvojaksi. Teknisen valvojan tehtävänä on valvoa, että katsastus suoritetaan sääntöjen mukaisesti, tasapuolisesti ja kaikissa sarjan kilpailussa katsastus olisi samassa linjassa. Tekninen valvoja toimii myös kilpailijoiden yhdyshenkilönä ja tukena katsastukseen liittyen. Uusi nimike kuvaa paremmin toimenkuvaa.
Yleistä SM-arvoisten luokkien määrästä sekä moottoriratojen kaidekorvauksista
Hallituksessa keskusteltiin SM-arvoisten luokkien ja kilpailuiden arvioinnista ja arvostuksen kehittämisestä vuodelle 2026. Lajiryhmät osallistetaan pohtimaan ratkaisuja suomenmestaruuksien arvostuksen kehittämiseksi eri lajeissa.
Hallituksen seuraava kokous pidetään 1.11.2024 Savonlinnassa.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

