Uutiset
Päivi Mentula ja Ari-Pekka Saarinen palkittiin alueellisissa urheilugaaloissa – tunnustusta autourheilun tekijöille
9.2.2026
Ilmoittautuminen FIA Karting Arrive and Drive -Euroopan sarjaan aukeaa 13.2.
6.2.2026
Seuratuki uudistuu – info keskiviikkona
6.2.2026
Kartingin 2026 tuomariston puheenjohtajien koulutus 11.3. - ilmoittaudu
6.2.2026
Rataleimatutkinto 2026 ilmoittaudu 22.3 mennessä
5.2.2026
Haku Puolutusvoimien urheilukouluun Santahaminaan käynnissä - hakuaika 28.2.2026 asti
5.2.2026
Rallin F-CUP sarjasääntöihin on julkaistu lisämääräys
5.2.2026
AKK Motorsport ry – Drifting lajiryhmän kuulumisia 1/2026
30.1.2026
Ajankohtaisia Historic asioita
30.1.2026
Hallituksen kuulumisia - tammikuu 2026
29.1.2026
Jaakko Markulan muistoa kunnioittaen
24.11.2025
AKK-Motorsport ry kunnioittaa pitkäaikaisen työntekijän ja autourheilun moniosaajan, Jaakko ”Jassu” Markulan (1.5.1946–6.11.2025) muistoa.
Markula menehtyi Espanjassa 79 vuoden iässä. Hän oli syntynyt Nousiaisissa ja omisti elämänsä moottoriurheilulle.
Kilpailijana monipuolinen harrastaja
Autourheilu vei Markulan mukaansa jo varhain. Hän aloitti kilpailemisen 1960-luvun puolivälissä ja eteni nopeasti monipuoliseksi kuljettajaksi, joka menestyi sekä ralleissa että ratakilpailuissa. Useita vuosikymmeniä kestänyt kilpailu-ura päättyi Silver QuestStars Ahvenistolla 12.9.2009 kuljettajana kansallisessa endurance-kisassa.
Pitkä ura AKK:ssa
Kilpailija-ajan jälkeen Markula siirtyi vähitellen toimitsija- ja koulutustehtäviin. AKK:ssa hän työskenteli pitkään erityisesti koulutuksen ja valmennuksen parissa, ja hänen työnsä vaikutti merkittävästi kotimaisen autourheilutoiminnan kehittymiseen. Hän osallistui lajiryhmien toimintaan, tuomaristotyöskentelyyn sekä eri koulutusten suunnitteluun ja toteutukseen.
Kansainvälinen vaikuttaja kartingin parissa
Vuonna 2001 Markula valittiin CIK-FIA:n jäseneksi, ja hänen roolinsa kansainvälisessä kartingissa kasvoi nopeasti. Hänellä oli keskeinen osa myös siinä, että kartingin huipputason kilpailuja saatiin ensimmäistä kertaa Suomeen 2000-luvun alussa.
Lisäksi hän työskenteli useissa arvokilpailuissa kansainvälisenä tuomarina, tarkkailijana ja kilpailunjohtajana.
Arvostettu yhteisön jäsen
Markula oli vuosikymmenten aikana mukana useissa autourheilun yhteisöissä eri puolilla Suomea. Hän oli mukana myös Primulan Jengin toiminnassa.
Kiitos Markulan elämäntyöstä autourheilun eteen
Jaakko Markula jättää suuren aukon suomalaiseen autourheiluun. AKK kiittää lämpimästi hänen vuosikymmenten panostaan suomalaisen autourheilun kehittämiseksi ja esittää syvimmät osanottonsa hänen puolisolleen, perheelleen ja läheisilleen.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

