Uutiset
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Janneniska mukaan Drift SM -sarjaan - nostimet tukevat livetuotantoa ja kuvausta
21.5.2026
Suomalainen nostoalan toimija Janneniska lähtee mukaan viikonloppuna alkavalle kaudelle Drift SM -sarjan yhteistyökumppaniksi. Yhteistyön myötä Janneniska tarjoaa sarjan osakilpailuihin henkilönostimia, joita hyödynnetään erityisesti livetuotannon kuvauksessa.
Janneniska tunnetaan yhtenä Suomen johtavista henkilönostinpalveluiden tarjoajista. Yritys toimii valtakunnallisesti ja palvelee laajasti eri toimialoja ympäri Suomen. Toiminnan keskiössä korostuvat turvallisuus, moderni kalusto sekä asiakkaiden työskentelyn sujuvuus.
Drift SM -sarjassa Janneniskan tarjoamia nostimia hyödynnetään erityisesti kuvaustuotannossa. Driftingissä laadukkaalla kuvatuotannolla on merkittävä rooli, sillä kilpailusuoritusten arviointi perustuu hidastuksiin ja erilaisiin kuvakulmiin. Samalla näyttävät kuvakulmat, livekuva ja hidastukset ovat olennainen osa myös katsojakokemusta ja lajin viihdearvoa.
”Drifting on lajina vahvassa kasvussa ja näemme siinä paljon potentiaalia. Lajin ympärillä toimii paljon sellaista kohderyhmää, joka on meille myös liiketoiminnallisesti kiinnostavaa. Koemme driftingin erittäin luontevaksi ympäristöksi olla mukana ja näkyä”, kertoo Janneniskan myynti- ja tuotepäällikkö Jarkko Laukkanen.
Yhteistyö tukee Drift SM -sarjan panostuksia tapahtumien tuotantotasoon sekä livetuotannon kehittämiseen, joiden merkitys lajin kasvussa korostuu jatkuvasti.
”Janneniskan mukaantulo on meille erittäin hieno asia. Yhteistyö parantaa tapahtumien tuotannon laatua ja tuo toteutukseen yhdenmukaisuutta. Näemme siinä myös potentiaalia laajempaan yhteistyöhön tulevaisuudessa”, kuvailee AKK Sportsin asiakkuusvastaava Lenni Purokuru.
Lisätietoja:
Jarkko Laukkanen
Myynti- ja tuotepäällikkö, Janneniska Rent Oy
jarkko.laukkanen@janneniska.com
Puh. 050 360 3003
Lenni Purokuru
Account Manager, AKK Sports Oy
lenni.purokuru@autourheilu.fi
Puh. 050 340 8024
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

