Uutiset
Kysely jokkisharrastajille, kysely avoinna 2.9.2026 asti
3.8.2026
Innostusta, uusia kokemuksia ja esikuvia – FIA Girls on Track Finland rohkaisi 57 tyttöä mukaan autourheiluun
2.8.2026
AKK selvittää ratapuolen mahdollista promoottorimallia – keskustelutilaisuus sidosryhmille Kemorassa 21.8.2026
1.8.2026
Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen palaavat yhdessä EK1 Harjulle torstaina
28.7.2026
Anna palautetta - rata-ajon kilpailutoiminnan kehittäminen kaudelle 2027
28.7.2026
Aatu Hakalehto toinen Puolan EM-rallissa
27.7.2026
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Jäsenmaksulaskut kaudella 2025
23.10.2024
Jäsenmaksukausi 2025 avataan marraskuun aikana
Jäsenmaksujen hinnat määritetään liittovaltuuston syyskokouksessa 2.11.2024, jonka jälkeen KITI-järjestelmän jäsenmaksutoiminnot päivitetään kaudelle 2025. Kun tarvittavat päivitykset on tehtyä, toimitetaan seurojen jäsenrekisterin ylläpitäjille ohjeet seurojen omien jäsenmaksujen hintojen päivittämisestä sekä laskutusluvan antamisesta liitolle.
Jäsenmaksukauden 2025 avautumisesta ilmoitetaan autourheilu.fi -sivustolla sekä jäsenille lähetettävässä sähköpostitiedotteessa.
Jäsenmaksulaskut KITI-järjestelmässä
Jäsenmaksulaskut muodostuvat KITI-järjestelmään jäsenen omissa KITI-tiedoissa valitun laskutustavan mukaisesti.
Valittavissa olevista laksutustavoista verkkomaksu ja sähköpostilasku ovat veloituksettomia. Paperisten jäsenmaksujen lähetyksestä muodostuvat kulut laskutetaan seuralta laskujen lähetyksen jälkeen helmikuussa.
Jäsenmaksun maksaminen verkkomaksuna ja sähköpostilaskutus
Jäsenmaksulaskut ovat maksettavissa KITI-järjestelmän kautta sen jälkeen, kun seura on antanut liitolle laskutusluvan jäsenmaksulaskujensa luomiseksi ja laskut ovat luotu liitosta käsin. Sähköpostilaskut lähtevät jäsenille, joilla on valittuna omissa KITI-tiedoissa sähköpostilaskutus tai salli sähköpostilaskutus -täppä. Sähköpostilaskut lähetetään heti seuran annettua laskutusluvan liitolle.
Ohjeet jäsenmaksun maksamiseen verkkomaksuna löytyvät täältä.
Paperisten jäsenmaksulaskujen lähetys kaudella 2025
Kaudella 2025 paperiset jäsenmaksulaskut lähetetään helmikuun alussa seuran valinnan mukaisesti.
Valittavissa on kolme eri vaihtoehtoa:
A. Paperilaskut lähetetään kaikille niille jäsenille, joilla on laskutustavaksi valittu paperilasku tai laskutustapavalinta puuttuu KITI-järjestelmästä
B. Paperilaskut lähetetään kaikille niille jäsenille laskutustapavalinnasta riippumatta, joilla on jäsenmaksulasku avoimena paperilaskujen lähetyshetkellä
C. Paperilaskuja ei lähetetä liiton toimesta, seura vastaa itse mahdollisista paperilaskujen lähetyksestä
Paperisten jäsenmaksulaskujen lähetyksen kulut laskutetaan seuralta lähetettyjen laskujen lukumäärän perusteella. Yhden lähetetyn paperilaskun hinta seuralle on 3 euroa. Seuralla on mahdollisuus vaikuttaa heiltä laskutettavaan summaan ohjaamalla jäseniään valitsemaan laskutustavaksi sähköpostilaskun tai verkkomaksun. Mikäli seuran kaikilla jäsenillä on laskutustapana sähköpostilasku tai verkkomaksu, ei seuralla ole tarvetta jäsenmaksulaskujen lähetykselle ja näin ollen ei synny kustannuksia jäsenmaksulaskujen lähetyksestä.
Seuran jäsenrekisterin ylläpitäjät saavat sähköpostitse ohjeet lähetystavan ilmoittamisesta samassa viestissä, jossa kerrotaan hintojen päivittämisestä ja laskutusluvan antamisesta.
Yhteystiedot

Jenni Kuisma
Lajihallintovastaava
050 361 6456
jenni.kuisma@autourheilu.fi
