Uutiset
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Suomessa ajettavat kansainväliset kilpailut 2015
13.2.2015
Autourheilufaneilla riittää kaudella 2015 katsottavaa kotimaisten kilpailujen lisäksi useissa kansainvälisissä autourheilutapahtumissa. Pisteistä ja mestaruuksista kisataan kotimaan radoilla ja ralliteillä niin PM- kuin EM- ja MM-tasollakin.
Kotimaassa ajettavien kansainvälisten kilpailujen sarjan avasi jo totuttuun tapaan pienoisautoilu, kun Laihialla ajettiin ura-autojen pohjoismaisista mestaruuksista tammikuun puolessa välissä. Saman luokan EM-tittelit ovat jaossa Laihialla maaliskuun puolessa välissä.
Rallissa ajetaan kauden aikana sekä MM-, EM- ja NEZ-pisteistä. Kotimainen ja kansainvälinen rallikiinnostus kohdistuu Jyväskylään heinä-elokuun vaihteessa ajettavaan MM-osakilpailuun, ja viikkoa myöhemmin lajin EM-pisteitä jaetaan historic-autojen osakilpailussa Lahdessa. FIA:n pohjoisen alueen eli NEZ:in osakilpailuja ajetaan Suomessa peräti kaksi: helmikuussa Mikkelin SM Vaakuna-Rallissa kisaavat juniorit ja syyskuussa NEZ-pisteistä kisataan yleisessä luokassa Tampereella SM-osakilpailun yhteydessä.
Myös autosuunnistuksen NEZ-osakilpailuja ajetaan tällä kaudella Suomessa kaksi, molemmat Kemissä.
FHRA Nitro Nationals kerää Euroopan nopeimmat kiihdyttäjät Alastarolle 2.-5. heinäkuuta. Jo vuosia drag racingin EM-osakilpailu on kerännyt useita kymmeniä tuhansia katsojia ja se on ollut yksi suosituimmista autourheilutapahtumistamme.
Uuden FIA:n F4-konseptin mukainen formulasarja, SMP F4 Championship, ajetaan kaudella 2015 Suomessa, Venäjällä ja Virossa. Osakilpailuja on yhteensä seitsemän, joista kaksi ajetaan Suomessa Rata-SM -sarjan osakilpailuiden yhteydessä. F4-sarjan avauskisa on Ahvenistolla toukokuussa, toinen Suomessa ajettava osakilpailu ajetaan elokuun puolessa välissä Alastarolla.
Kansainväliset autourheilutapahtumat Suomessa 2015
| 20.-21.2. | SM Vaakuna Ralli, rallin junioreiden NEZ-osakilpailu | Mikkeli |
| 12.-15.3. | G7 EM, pienoisautoilun EM-kilpailu | Laihia |
| 16.-17.5. | Rata-SM Ahvenisto, SMP F4 -osakilpailu | Hämeenlinna |
| 2.-5.7 | FHRA Nitro Nationals, drag racen EM-osakilpailu | Alastaro |
| 3.7. | Kemin Yöajo, autosuunnistuksen NEZ-osakilpailu | Kemi |
| 4.7. | Eikan Polku NEZ, autosuunnistuksen NEZ-osakilpailu | Kemi |
| 30.7.-2.8. | Neste Oil Ralli, rallin MM-osakilpailu, | Jyväskylä |
| 6.-8.8. | Lahti Historic Rally, rallin EM-osakilpailu | Lahti |
| 15.-16.8. | Rata-SM Alastaro, SMP F4 -osakilpailu | Virttaa |
| 25.-26.9. | Pirelli Ralli, rallin NEZ-osakilpailu | Tampere |
Lisätietoja
FHRA Nitro Nationals: www.fhra.fi
Pienoisautoilun EM-kilpailu: www.lmrc.fi/EC2015/
Rallin MM-osakilpailu: www.nesteoilrallyfinland.fi
Rallin Historic EM-osakilpailu: www.lahtihistoricrally.com
Rallin ja autosuunnistuksen NEZ-osakilpailut: www.fia-nez.eu
SMP F4 Championship -sarja: smpf4championship.com/
Kuva: Lahti Historic Rally/Johannes Kaarakainen
