Uutiset
Driftingkausi starttaa FlyingFinn.tv:ssä - viikonlopun livelähetykset katsottavissa maksutta!
25.4.2025
AKK:n hallitus kokoontui 25.4.2025 etäyhteydellä - valmennuksen kehitysprojekti käynnistyy ja kypärästandardit päivittyvät
25.4.2025
Škoda Motorsport Suomi etsii tiimiinsä nuoria rallilupauksia SM-kaudelle 2026
24.4.2025
Menestyksen polku: AKK ja KIHU yhdessä autourheilijoiden kehityksen tukena
18.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 15.4.2025
14.4.2025
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 3/25
11.4.2025
AKK mukana American Car Show`ssa pääsiäisenä - voita lippu tapahtumaan
9.4.2025
Liiton kultaisten ansio- ja kilpailijamerkkien hakeminen kaudella 2025
21.3.2025
Ehdotuksen kultaisten ansio- ja kilpailijamerkkien myöntämisestä voi tehdä jokin AKK-Motorsport ry:n luottamuselin, jäsenseura tai alue. Kultaiset merkit myöntää liiton hallitus.
Kultaisten merkkien hakemukset käsitellään hallituksen kokouksessa 9.10.2025 ja sen johdosta vuoden 2025 kultaisten merkkien hakemukset tulee toimittaa 30.9.2025 mennessä osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi.
Kultaiset merkit jaetaan lähtökohtaisesti Liiton vuosittaisessa palkintojenjaossa. Lisätietoja palkintojenjaosta julkaistaan myöhemmin.
Liitto myöntää lisäksi pronssisia ja hopeisia ansio- ja kilpailijamerkkejä jaettavaksi seurojen omissa tilaisuuksissa. Pronssiset ja hopeiset merkkiehdotukset käsitellään liiton toimistolla ja hakemuksia voi toimittaa osoitteeseen mia.vihavainen@autourheilu.fi. Huomioittehan, että merkkien toimitusaika on noin 4 viikkoa.
Merkkien ehdottamiseen tarkoitettu lomake löytyy tästä linkistä.
Liiton ansio- ja kilpailijamerkkien jakoperusteista voit lukea lisää merkkien myöntämisen ohjesäännöstä, joka löytyy tästä linkistä.
Halutessaan seura voi pyytää liiton toimistolta listausta jo myönnetyistä merkeistä.
Yhteystiedot

Mia Vihavainen
Lajivastaava
050 528 3022
mia.vihavainen@autourheilu.fi