Uutiset
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Iiro Palmi jatkaa toistaiseksi osa-aikaisena teknisenä asiantuntijana
15.1.2026
Lisenssikauppa kaudelle 2026 on avattu
4.12.2025
Lisenssin ostaminen on mahdollista sen jälkeen, kun seuran jäsenmaksulasku on maksettu ja maksusuoritus näkyy KITI-järjestelmässä.
Jäsenmaksulaskutus on käynnissä ja seurojen jäsenmaksulaskutuksen tilanteen voit tarkistaa täältä. Seuran nimi päivittyy listalle siinä vaiheessa, kun seura on antanut laskutusluvan liitolle ja jäsenmaksut on luotu.
Mikäli seurasi nimi löytyy listauksesta, mutta et ole saanut jäsenmaksulaskuasi, olethan yhteydessä suoraan omaan seuraasi.
Ohjeita ja lisätietoja kilpailijalisenssin ostajalle:
Lisätiedot erilaisista lisenssityypeistä löytyy täältä ja kuljettajatutkinnoista täältä.
Sääntökirja löytyy täältä. Yleiset, lisenssejä koskevat säännöt löytyvät Autokilpailujen Kansalliset Määräykset Suomessa -osiosta ja lajikohtaiset lisenssisäännöt löytyvät kunkin lajin lajisäännöistä. Kansainväliset lisenssisäännöt löytyvät FIA:n Sporting Coden Appendix L:stä täältä.
Kaikki lisenssit ostetaan KITI-järjestelmän vanhalta puolelta. Ohjevideo lisenssin ostamisesta löytyy täältä.
Mikäli lisenssin voimaan saamisella on kiire, suoritathan lisenssimaksusi KITI:n verkkomaksupalvelussa, jolloin maksu rekisteröityy ja lisenssi astuu voimaan KITI:in heti. Viitesiirtona maksettu lisenssimaksu rekisteröityy KITI:in 1-2 pankkipäivän kuluessa.
Terveysselvitykset tarkastetaan ja lääkärinlausunnot kirjataan niiden saapumisjärjestyksessä arkisin toimistoaikojemme puitteissa. Lisätiedot terveysselvityksestä ja lääkärinlausunnosta sekä lausuntolomake toimitusohjeineen löytyvät täältä.
Yhteystiedot

Jenni Kuisma
Seurapalvelusihteeri
050 361 6456
jenni.kuisma@autourheilu.fi

