Uutiset
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Muutoksia Aurora Sprint Asfalttisarjan päätösviikonloppuun
25.7.2022
Maanantaina 25.7. vastaanotettiin tieto, että Koillis-Savon Urheiluautoilijat joutuvat valitettavasti perumaan lauantaille 30.7.2022 suunnitellun Aurora Sprint Asfalttisarjan osakilpailun Tuusniemeltä.
Tilanne aiheutti hetkellisesti kysymyksiä kauden päätöksen osalta, mutta onneksi Lapinlahden Autourheilijat ry:n kanssa käytyjen pikaisten neuvottelujen jälkeen voimme todeta, että kauden kaksi viimeistä osakilpailua, eli neljä kilpailulähtöä sisältyy sunnuntaina 31.7.2022 ajettavaan Aurora Rallisprint-kilpailuun.
Tarkat yksityiskohdat päivän aikataulujen osalta ovat vielä työn alla, mutta päivän aikana tullaan siis ajamaan yhteensä neljä kilpailulähtöä niin, että ensin tauotta ajettavat kaksi kilpailulähtöä muodostavat yhden osakilpailun ja tämän jälkeen seuraa tauko, jonka jälkeen kilpailupäivä jatkuu seuraavalla kahdella lähdöllä, jotka toimivat sarjan päätösosakilpailuna. Kyseessä on kuitenkin yksi kilpailutapahtuma, joka tässä tapauksessa sisältää pistelaskennallisesti nuo kaksi osakilpailua.
Koska näin nopealla aikaululla reagointi tulee aiheuttamaan järjestäjälle jonkin verran lisäkuluja, tullaan kilpailijoilta perimään 30 euron ylimääräinen osallistumismaksun. Mikäli joku kilpailija haluaa ajaa vain nuo kaksi ensimmäistä kierrosta, ei tuota ylimääräistä maksua tarvitse suorittaa.
Kilpailun järjestäjä suorittaa laskutoimituksia kilpailupäivän aikataulusta, ja tarkka kilpailupäivän uusittu sisältö tullaan julkaisemaan viimeistään keskiviikkona 27.7. klo 18.00 mennessä. Kilpailuun on mahdollista ilmoittautua myös jälki-ilmoittautuneena, mutta nämä kilpailijat eivät vaikuta Aurora Sprint Asfalttisarjan pistelaskuun. Järjestäjän alustavan arvion mukaan kilpailun maksimi-kilpailijamäärä on 90 kilpailijaa.
Lisätiedot:
Rallisprintin Lajipäällikkö, Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
