Uutiset
Rallicross SM avasi kauden Hyvinkään Vauhtipuistossa 16.5.2026
22.5.2026
Janneniska mukaan Drift SM -sarjaan - nostimet tukevat livetuotantoa ja kuvausta
21.5.2026
Flying Finn Tour tapahtumia tulevana viikonloppuna
19.5.2026
KITI-JÄRJESTELMÄSSÄ HUOLTOKATKOKSIA TIISTAINA 19.5.2026
19.5.2026
Lisämääräyksiä FRC-sarjassa ja Endurance CUP-sarjassa
19.5.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 4/2026
19.5.2026
Rallicrossia ja Kartingia livenä tänä viikonloppuna myös FlyingFinn.TV:ssä
15.5.2026
Yhteisöllisyyttä, vauhtia ja turvallista autourheilua – häirintäyhdyshenkilö mukana Crosskart SM -avauksessa
12.5.2026
Asfalttisprintin SM-sarja käynnistyi Tammisaaressa
11.5.2026
Chigaco Drift sai ensimmäisen ulkomaalaisen voittajan - tapahtuman jatko vielä avoinna
11.5.2026
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
Kuusi Keski-Suomen alueen seuraa kokoontui Jyväskylän Vaajakoskella, Karting Centerissä. Huhtikuun alussa järjestetty tapaaminen oli osa autourheiluseurojen kehittämisohjelmaa, Seurakehitystietä.

Paikalla olleet seurat: Hankasalmen UA, Joutsan UA, Korpilahden UA, Petäjäveden UA, Pieksämäen UA, Uuraisten UA ja AL Jyväskylä. Tapaamisen oli kutsunut koolle Keski-Suomen alueen puheenjohtaja Sari Ohra-aho. Kiitos kaikille!
Päivän teemana oli nuorten innostaminen mukaan seuratoimintaan. Paikalla oli myös aktiivisia nuoria seuratoimijoita, jotka toivat tuoreita näkökulmia keskusteluun!
Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
Tapaamisen tavoitteena oli jakaa hyviä kokemuksia ja löytää uusia ideoita. Päivän aikana vaihdettiinkin ajatuksia vilkkaasti – keskusteltiin keinoista houkutella nuoria mukaan ja siitä, mikä saa heidät myös pysymään mukana toiminnassa.
- Seuroissa ja tapahtumissa riittää tekemistä monenlaisissa rooleissa, jotka voivat tarjota nuorille merkityksellisiä kokemuksia ja innostaa heitä aktiivisiksi toimijoiksi niin seuroissa kuin tapahtumissakin, toteaa seurapalvelupäällikkö Riikka Lahti.
Paikalla olleet nuoret korostivat tärkeää asiaa: jotta innostus syttyy ja kantaa, nuorille on annettava tilaa kokeilla erilaisia rooleja. Mahdollisuus kasvaa vastuuseen ja edetä kokemuksen myötä lisää motivaatiota. Sen sijaan yksin tekeminen tai kaukana tapahtuman keskipisteestä toimiminen vie helposti innon – jos tehtävä ei tunnu merkitykselliseltä tai yhteisölliseltä, mukaan ei tee mieli tulla toiste.
Seurakehitystie tukee seuroja kehittämisessä
Kehittämisen ei tarvitse olla vaikeaa. Ensimmäinen askel on kokemusten jakaminen, joka vie jo pitkälle. Yhteinen keskustelu on tärkeätä myös siksi, että ihmiset tutustuvat toisiinsa. Tuttuus helpottaa jatkossa keskustelua ja yhdessä tekemistä sekä vahvistaa luottamusta.
Seurakehitystiellä jokaisessa tapaamisessa tavoitteena on tarjota osallistujille oivalluksia ja rohkaista viemään ainakin yksi uusi idea käytäntöön omassa seurassa.
Kiinnostuitko Seurakehitystiestä? Innosta 3–5 seuraa lähialueeltasi mukaan ja ole yhteydessä. Lue lisää Seurakehitystiestä tästä
Yhteystiedot

Riikka Lahti
Asiantuntija, seura- ja järjestötoiminnan kehittäminen
050 443 2969
riikka.lahti@autourheilu.fi
