Uutiset
Sponssipörssi tiedottaa: Ilmainen sponsorointikoulutus – opi hankkimaan sponsoreita
24.7.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 6/2026
23.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
21.7.2026
Luka Sammalisto podiumille Paul Ricardilla – epäonni päätöskilpailussa maksoi sarjajohdon
21.7.2026
Järjestäjähaku 2027 on nyt auki Driftingin SM-sarjaan Pro ja Pro2-kilpailuille!
17.7.2026
AKK-Motorsport Ry ja Harraste Moottoriurheilun Keskusjärjestö Ry toteuttavat yhteisen rallipilotin Ylöjärvellä 25.7.2026
17.7.2026
Ilmoittaudu - Ura-autoilun lajipäivä 15.8.2026 Teams-etäyhteydellä
15.7.2026
Historic-lajin toimintamalli uudistuu työryhmämalliksi
14.7.2026
Täydennyshaku kuuteen laji-/työryhmään avoinna 24.7.2026 asti - hae ja vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Pajari - Mälkönen kaksikko tuplamestaruuteen rallin MM-sarjassa
24.11.2024
Sami Pajari ja kartanlukija Enni Mälkönen ajoivat Japanin MM-rallissa täsmällisesti tavoitteen vaatimaa vauhtia ja varmistivat itselleen sekä WRC2-luokan mestaruuden, että WRC2 Challenger -mestaruuden.
Toyota GR Yaris Rally2-ajokin debyyttikauden päättäminen mestaruuksiin japanilaisyleisön edessä kruunasi suomalaisen Printsport Racingin kanssa ajetun kauden tyylikkäästi.
Lähtökohdat Japaniin olivat, että suomalaisautokunnan tuli olla WRC2-luokan lopputuloksissa vähintään toinen varmistaakseen mestaruuden. Nyt osakilpailun voittoon ajaneen Bulgariaa edustavan Nikolay Gryazinin vauhti oli kilpailussa odotetun kovaa, olihan hänelläkin kilpailussa mahdollisuus parannella asemiaan pistetaistelussa mitaleille asti.
Torstaina alkaneen rallin avauspätkällä Toyota Stadionilla ei vielä isoja ratkaisuja nähty, mutta jo heti perjantain toisella erikoiskokeella Pajarin ajokin vasen eturengas tyhjeni ja autokunta saapui erikoiskokeen maaliin yli 40 sekunnin tappiolla Gryaziniin.
- En havainnut minkäänlaista osumaa mihinkään, tämä ei helpottanut tehtävää, koska meidän on koitettava vielä puskea, tuumaili kuljettaja erikoiskokeen maalissa.
Ongelma ei kuitenkaan ollut kenties aivan niin iso kuin auton ohjaamossa sillä hetkellä tuntui, vaikka johtopaikka karkasi, oli eroa takana kolmantena olleeseen Japanin Hiroki Araihin kymmenisen sekuntia. Suomalaispari alkoi sementoida asemaansa heti seuraavalla erikoiskokeella ja päivän päätteeksi eroa taaksepäin oli kertynyt jo minuutti.
- Päivä sujui melko ehjästi. Tällä hetkellä näyttää hyvältä meille, tuumaili Pajari päivän päätteeksi.
Lauantai ei juurikaan tuloslistaa muuttanut, Gryazin piti kärkipaikkaa ja Pajari ajoi yhtä varmasti kakkostilalla. Päivän päätteeksi Pajarin autokunnalla oli taakse turvamarginaalia 51 sekunnin verran Hiroki Araihin.
- Aika johdonmukaista tekemistä koko päivän. Mukava rallipäivä, vaikka ei ole mitenkään helppoa ajaa koko ajan varmistellen, rytmi on pystyttävä kuitenkin säilyttämään, kiteytti Pajari lauantain suoritusta.
Sunnuntain viisi erikoiskoetta tarjosivat katsojille jännitettävää ja kuljettajille vielä kiperiä haasteita. Sen saivat tuntea esimerkiksi Ott Tänak ja Heikki Kovalainen joiden ajokit päätyivät päivän avauspätkällä samaan ulkomutkaan päällekkäin.
Pajari - Mälkönen kaksikko teki kuitenkin läpi sunnuntain samaa takuutyötä kuin läpi viikonlopun. Kilpailun lopputuloksiin kaksikolle merkittiin WRC2-luokan kakkostila, joka oli täsmälleen se tulos mikä kilpailusta piti minimissään ottaakin. Tuloksena WRC2-mestaruus ennen Ruotsin Oliver Solbergia, sekä WRC2 Challenger -mestaruus Gryazinin edeltä.
- Uskomaton tunne, eihän tätä oikein osaa sanoiksi pukeakaan minkälainen kausi on ollut. Kiitokset tästä menestyksestä kuuluvat niin monille, ei pelkästään minulle tai Ennille. Toyotan tekemä hieno ajokki, Printsportin huolto, tukijoukot ja ystävät, kaikilla on tähän ollut merkitystä ja tämä on yhtä lailla heidän kaikkien onnistuminen ja kiitos hyvästä työstä, sanaili mestarikuljettaja taistelun päätyttyä.
Tuloksia - WRC2-luokka
1. Nikolay Gryazin BG 3:33:45.3 Citroen
2. Sami Pajari & Enni Mälkönen FIN +1:46.5 Toyota
3. Hiroki Arai JPN +3:20.0 Skoda
4. Gus Greensmith GBR +4:26.8 Skoda
5. Kajetan Kajetanowicz POL +2:52.9 Skoda
Epäviralliset loppupisteet - WRC2-luokka
1. Sami Pajari FIN 126
2. Oliver Solberg SWE 123
3. Nikolay Gryazin BG 116
Epäviralliset loppupisteet - WRC2 Challenger -luokka
1. Sami Pajari FIN 136
2. Nikolay Gryazin BG 130
3. Kajetan Kajetanowicz POL 94
Teksti: Pajari tiedotus
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

