Uutiset
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Autourheilun turvallisuus kilpailukaudella - Tukes muistuttaa järjestäjiä keskeisistä turvallisuusvelvoitteista
27.6.2026
Timo Hantusen muistoa kunnioittaen 5.12.1949 – 25.6.2026
26.6.2026
Flying Finn Tour tapahtumia kesällä
26.6.2026
Paula Paappanen nimitetty AKK:n kaupalliseksi johtajaksi
5.11.2024
AKK Sports Oy on nimittänyt Paula Paappasen kaupalliseksi johtajakseen 4.11.2024 alkaen.
Paula Paappasella on laaja kokemus myynnin ja markkinoinnin johtotehtävistä sekä vahva osaaminen strategisen kaupallisen toiminnan kehittämisestä. Hänen asiantuntemuksensa ja tuore näkökulmansa tukevat AKK:n kaupallisten tavoitteiden saavuttamista ja autourheilun tulevaisuuden kehittämistä.
Paappanen on työskennellyt AKK Sports Oy:n markkinointi- ja sponsorointijohtajana vuosina 1999-2013 ja hänellä on täten arvokas ymmärrys autourheilun erityispiirteistä sekä katsojien että B2B-sektorin tarpeista. Hänen paluunsa organisaatioon tuo vahvan osaamisen AKK:n kaupalliseen johtoon, konseptointiin ja erityisesti kumppanuuksiin.
AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio kommentoi nimitystä: "Olemme erittäin innoissamme saadessamme Paulan AKK:n kaupallisen toiminnan johtoon. Hänen vahva osaamisensa ja innovatiivinen otteensa tuovat uutta ja toivottua dynamiikkaa myyntiin ja markkinointiin. Uskomme, että Paulan näkemyksellinen johtajuus auttaa viemään autourheilun kaupalliset tavoitteemme uudelle tasolle ja vahvistamaan myös tätä kautta lajimme asemaa Suomessa."
Paula Paappanen on innoissaan paluusta AKK:lle: "Olen innoissani paluustani kotiin, takaisin Flying Finns -heimoon, jossa on aina ollut upean yhteisöllinen meininki. Mahtava päästä tekemään töitä vanhojen kollegojen kanssa, mutta myös taloon tulleiden uusien osaajien kanssa. Odotan innolla, että pääsen tutustumaan koko tiimiin ja yhteistyökumppaneihin niin kotimaassa kuin FIA:n ja koko WRC:n verkostoissa kansainvälisesti. Pohjoismaiden suurin vuotuinen yleisötapahtuma, Secto Rally Finland ja uusi vastuullisuusseminaari toimivat suunnannäyttäjinä maailmalla, ja myös meidän muut tapahtumamme toimivat tehokkaina markkinoinnin platformeina laajalle yritysverkostolle. Kävijämäärät osoittavat, että Suomen MM-ralli on sekä kotimaassa että myös ulkomaisille kävijöille jo perinteeksi muodostunut loppukesän kohokohta, ja ilahduttaa nähdä myös, että olemme saavuttaneet paljon myös uutta yleisöä nuoressa ikäryhmässä sekä lapsiperheissä. Tervetuloa mukaan vastuulliseen vauhdin hurmaan vanhat ja uudet asiakkaat ja kumppanit."
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

