Uutiset
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – Joensuun UA:n esimerkit näyttävät suuntaa matalan kynnyksen autourheiluun
25.5.2026
AKK onnittelee 60-vuotiasta Kiuruveden Urheiluautoilijoita
25.5.2026
Lajien nykytilan analyysi 2026: autourheiluyhteisö antaa toiminnalle vahvan arvosanan – kehittämisessä korostuvat saavutettavuus, turvallisuus ja pitkäjänteisyys
25.5.2026
Luka Sammalisto dominoi Formula 4 -viikonloppua Italiassa: 3 lähtöä ja 3 voittoa
25.5.2026
Rallicross SM avasi kauden Hyvinkään Vauhtipuistossa 16.5.2026
22.5.2026
Janneniska mukaan Drift SM -sarjaan - nostimet tukevat livetuotantoa ja kuvausta
21.5.2026
Flying Finn Tour tapahtumia tulevana viikonloppuna
19.5.2026
KITI-JÄRJESTELMÄSSÄ HUOLTOKATKOKSIA TIISTAINA 19.5.2026
19.5.2026
Lisämääräyksiä FRC-sarjassa ja Endurance CUP-sarjassa
19.5.2026
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 4/2026
19.5.2026
Rallin lajiryhmän kuulumiset – talven kokoukset 1-2/2026
3.3.2026
Rallin lajiryhmä kokoontui 22.1. ja 3.2.2026. Seuraava kokous on 17.3.2026 klo 17.30.
Tuomariston puheenjohtajien ja turvatarkkailijoiden (kaikki linjoille pääsevät) kanssa pidetään Teams-talvikauden jälkeen 24.3. klo 17.30.
LAJIRYHMÄN PÄÄTTÄMÄT ASIAT
Lajiryhmä hyväksyi Viron Gazeilla-rallin ajettavaksi Jyväskylän SM-rallin yhteydessä kesäkuussa sekä F-CUP 2026 -sarjasäännön lisämääräyksen koskien rengasmääräyksiä ja onnettomuustilanteiden toimintavelvoitteita. Lisäksi lajiryhmä päätti tuomariston puheenjohtajan ja turvatarkkailijoiden raporttipohjien päivittämisestä.
HALLITUKSELLE ESITETTÄVÄT ASIAT
Ei esitettävää tämän otsikon alla.
LAJIRYHMÄN KOKOUKSESSA KÄSITELLYT MUUT ASIAT
Talven kokouksissa lajiryhmä käsitteli useita lajin kehittämiseen liittyviä kokonaisuuksia. GPS-seurannan ja ajanoton yhdistämistä testataan Traxmeetin toimesta Tuurin Historic Rallissa 7.2.2026, ja tavoitteena on parantaa kilpailujen reaaliaikaista seurantaa sekä operatiivista sujuvuutta. Harrastemoottoriurheilun yhteistyön vahvistamiseksi päätettiin koota erillinen työryhmä edistämään kentän yhteistyötä ja lajin saavutettavuutta.
Lisäksi käynnistettiin Runkokalenteri 2027 -valmistelu sekä keskustelu arvosarjakilpailujen mahdollisesta yhdistämisestä, kuten SM-, F-CUP- ja Historic-osakilpailujen ajamisesta samojen tapahtumien yhteydessä. F-CUP 2026 -sarjasääntöihin tehtiin tarkennuksia rengasmääräyksiin sekä onnettomuustilanteiden toimintavelvoitteisiin ja seuraamuksiin, ja Ralli SM -sarjasääntöjen päivitystyö jatkuu kevään aikana erityisesti luokkarakenteiden ja osallistumismaksujen osalta.
LAJIRYHMÄ TIEDOTTAA
Lajiryhmä pyytää sääntömuutos esityksiä kentältä huhtikuun loppuun mennessä, myös SM / F-Cup / HRT sarjasääntöjen muutos- ja kehitystarpeet.
Syksyllä tarkoitus pitää kaikille avoimet lajipäivät, sekä erikseen tuomariston pj. sekä turvatarkkailijoiden koulutuksen. Tuomariston PJ / TT ja kilpailukonsultti haku avataan ennen kesää.
