Uutiset
Hyvää joulua autourheiluväelle – yhdessä teemme kilpailut ja tapahtumat, joista voimme olla ylpeitä
23.12.2025
FRC GT Open ja V1600 Cup -luokkien kauden päätteeksi palkittiin luokkien parhaat kilpailijat.
23.12.2025
Autourheilulla tehdään hyvää – Rokuan Raketit lahjoitti vähävaraisten perheiden auttamiseen
22.12.2025
NEP Finland ottaa vastuun FlyingFinn.tv-tuotannon kehittämisestä kaudella 2026 – suomalaisen autourheilun koti nousee uudelle tasolle
22.12.2025
Drift SM -sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautumiset avattu kaudelle 2026
22.12.2025
FIA karting Academy Trophy Junior- ja Senior -luokkien sekä naispuolisten kuljettajahaku avattu
19.12.2025
Haemme kahta lajivastaavaa vahvistamaan suomalaisen autourheilun tulevaisuutta
19.12.2025
Hae AKK:lle seurapalvelusihteeriksi - tärkeä rooli suomalaisen autourheilun arjessa
19.12.2025
Rata-ajon FRC-sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
19.12.2025
AKK-Motorsport ry:n joulun ja vuodenvaiheen palvelut
18.12.2025
Rata-ajon lajiryhmän kokous 1/18, 25.2.2018
5.3.2018
RATA-AJON LAJIRYHMÄN KOKOUS 1/18, 25.2.2018
Kokoukseen osallistuivat Mika Heinonen (pj.) (kohdan 1 ajan), Raimo Niemi (kohdan 1 ajan), Marko Sinivuori, Erkki Keskinen, Mika Virtanen ja Pekka Säynevirta (lajipäällikkö)
Lajiryhmän kokouksen alussa puheenjohtaja Mika Heinonen ja lajiryhmän jäsen Raimo Niemi ovat irtisanoutuneet lajiryhmästä ja poistuivat kokouksesta tämän jälkeen.
Kokousta jatkettiin varapuheenjohtaja Marko Sinivuoren vetämänä ja kokouksessa käsiteltiin seuraavia asioita:
RATA-SM
Sarjan ja osakilpailuiden tilanne
Sarjan tilanne on hyvä. Kaikkiin kilpailuihin on järjestäjä tiedossa. Tarkoituksena on laatia järjestäjäsopimukset paikallisten toimijoiden ja AKK Sports OY:n kesken.
SÄÄNTÖASIAT
Gran Turismo tekniikka- ja urheilusäännöt
Luokan tekniikkasäännöt valmistuvat ensi viikon aikana ja tullaan toimittamaan AKK:n hallituksen hyväksyttäväksi. Lajiryhmä tutustui myös luokan urheilusääntöihin ja piti niitä hyvin valmisteluilta. Pakollisen varikkopysähdyksen valvontaa pidettiin haastavana.
TUOMARISTON PUHEENJOHTAJAT 2018
Nimettiin Timo Niemenmaa Endurance Cup-sarjan kiertäväksi TPJ:ksi.
Lajipäällikkö toimittaa nimilistan käytettävissä olevista rata-ajon tuomariston puheenjohtajista lajiryhmälle ja lajiryhmä nimeää puheenjohtajat kilpailuihin sähköpostitse halukkaiden keskuudesta.
KALENTERIASIAT
Endurancen kalenterissa on mahdollisesti tarvetta muuttaa muutaman kilpailun ajankohtaa.
Kauden 2019 RATA-SM:n alustava kalenteri pyritään valmistelemaan kesäkuun 2018 loppuun mennessä yhdessä paikallisten järjestäjien kanssa.
MUUT ASIAT
PRCF:n ja AKK Sports OY:n välinen sopimus FTCC-nimen käyttöoikeudesta. PRCF haluaa purkaa sopimuksen ja palauttaa käyttöoikeuden itselleen. Lajiryhmä ei vastusta esitystä.
Endurance Cup 2018 tullaan ainakin osittain taltioimaan ja esittämään ALFA TV:llä. Erkki Keskinen laatii tästä esityksen Tatu Lehmuskalliolle.
HRF ja TamUA pitää ratatuomareille koulutuksen 23.4.2018
AKK toimittaa tilaisuuteen uudistetun oppaan materiaalin.
Pidettyään kokouksen kahden lajiryhmän jäsenen erottua lajiryhmästä, lajiryhmä kokee pystyvänsä hoitamaan tehtävänsä jäljelle jääneellä kokoonpanolla. Huomioitavaa on sekin, että tämän vuoden päätteeksi lajiryhmähaku kuitenkin avataan ja uudet lajiryhmät muodostetaan.
Lajiryhmän esitys hallitukselle: Rata-ajon lajiryhmä jatkaa kautensa loppuun jäljelle jääneellä miehityksellä ja kutsuu tarvittaessa kokouksiin asiantuntijoita konsultaatioavuksi. Puheenjohtajaksi nimitetään varapuheenjohtaja Marko Sinivuori.
SEURAAVA KOKOUS
21.4. Alastaro, tarvittaessa aiemmin sähköpostilla.
