Uutiset
Mielipiteesi on meille tärkeä - kiitos, kun vastaat jäsenkyselyyn
6.5.2026
FRC sarjan lisämääräys no2 - Sarjailmoittautumisaikaa on jatkettu
5.5.2026
Rallicross SM 2026 lisämääräys 3. koskien V1600 luokan renkaita on julkaistu
5.5.2026
Rengasvalmistajien SM-sarja uutena konseptina Rallin SM -sarjaan – mukana Michelin, Pirelli ja MRF
4.5.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys 3
4.5.2026
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
Seuroille valmiita somemateriaaleja jäseneduista kertomiseen – hyödynnä ja ota käyttöön
28.4.2026
St1 AKK:n kumppaniksi – jäsenille kohdennettuja etuja arkeen St1 Way -sovelluksen kautta
28.4.2026
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
Savonlinnan Ralli SM -osakilpailu tuo huipputason kilpailua ja nuoria tähtiä estradille - ralli katsottavissa FlyingFinn.TV:ssä
6.3.2025
Rallin SM-sarjan talvikausi huipentuu 7.–8.3.2025, kun Savonlinna isännöi osakilpailua ensimmäistä kertaa yli 30 vuoteen.
Etelä-Savon sydämessä sijaitseva kaupunki tarjoaa haastavat ja monipuoliset erikoiskokeet, jotka asettavat kuljettajien taidot todelliseen testiin.
Kilpailuun osallistuu kotimaan rallieliittiä, mukaan lukien SM1-luokan kärkinimet Teemu Asunmaa, Niclas Grönholm, Tuukka Kauppinen ja Esapekka Lappi. Mukana myös Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala, joka palaa SM-sarjaan ajamaan Rally2-luokan Toyota GR Yarisilla.
– Ajoin viimeksi SM-pääluokassa vuonna 2006. On mielenkiintoista palata sarjaan ja testata omaa ja auton kilpailukykyä, Latvala valottaa tuntojaan Savonlinnan Ralli SM -katsojaoppaassa.
Savonlinnassa nähdään myös tulevaisuuden tähtiä, kun Flying Finn Future Star -ohjelman viisi nuorta lupausta näyttävät taitonsa. Ohjelman kautta nuoret kuljettajat saavat tärkeää tukea ja näkyvyyttä uransa kehittämiseen. Flying Finn Future Star -ohjelma on toiminut ponnahduslautana useille suomalaisille rallilupauksille, ja sen kummina toimii rallin kaksinkertainen maailmanmestari Marcus Grönholm.
Kauden 2025 Flying Finn Future Star -kilpailijat ovat:
- Aatu Hakalehto (SM3)
- Niko Kalmi (SM3)
- Verneri Aallontie (SM3)
- Raoul Dahlqvist (SM3)
- Toni Herranen (SM2)
Niille, jotka eivät pääse paikan päälle seuraamaan tapahtumia, tarjoaa FlyingFinn.tv mahdollisuuden seurata kilpailua suorana lähetyksenä. Palvelu tuo suomalaisen moottoriurheilun suoraan kotikatsomoihin ja mahdollistaa jokaisen erikoiskokeen seuraamisen reaaliajassa.
Savonlinnan osakilpailu päättää SM-sarjan talvikauden, ja kilpailun tulokset vaikuttavat merkittävästi sarjan pistejohtoon siirryttäessä kohti kesäkauden osakilpailuja. Tämä historiallinen kilpailu tarjoaa sekä kokeneille kuljettajille että tulevaisuuden tähdille mahdollisuuden näyttää taitonsa Savonlinnan vaativilla erikoiskokeilla.
Lue lisää Savonlinnan SM rallista: https://www.savonlinnanua.net/savonlinnaralli/
Savonlinnan ja kauden 2025 muut Ralli SM -sarjan kilpailut katsottavissa suorana FlyingFinn.tv -palvelussa.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

