Uutiset
Liittovaltuusto katsoo eteenpäin – suunta on selkeä, yhdessä tekeminen ratkaisee
25.4.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 4/2026
24.4.2026
AKK ja HaMu tiivistävät yhteistyötä hyvässä hengessä
24.4.2026
VM: Asfalttikunkku kerää taas tuhannet Kemoraan – vappuperinne jatkuu jo 35. kerran
24.4.2026
Lajisääntöjen hyväksymissykli kaksivuotinen - kohti pitkäjänteisempää kehittämistä
23.4.2026
Haetaan kartingin Aluemestaruus- ja Mestareiden kilpailun järjestäjiä syksylle 2026
23.4.2026
Rallin nuottitutkinnon verkkoversio julkaistu
21.4.2026
Aatola vahva vaikeuksista huolimatta – sarjakärki lähestyy Etelä-Carolinassa
20.4.2026
Hakalehto voittoon EM-rallin Sierra Morenan osakilpailussa Espanjassa.
20.4.2026
Roope Korhonen väläytti asfalttiosaamistaan Kroatiassa ajamalla viidenneksi WRC2-luokassa
20.4.2026
Skenaariotyöskentelyllä suuntaa tulevaan – AKK:n strategiatyö käynnistyy
27.2.2025
AKK:n johtoryhmä kokoontui tarkastelemaan autourheilun kehitysnäkymiä skenaariotyöskentelyn kautta ja luomaan pohjaa tulevalle strategialle.
Vaikka nykyinen strategia on voimassa vuoden 2025 loppuun ja sen tarkastelua on tehty jo aiemmin tänä vuonna, on myös uuden strategian valmistelu jo aloitettu. Strategian tehtävänä on helpottaa kaikkien AKK:n toimijoiden työskentelyä. Se ei ole vain suuria linjauksia, vaan sen avulla voidaan ohjata käytännön toimenpiteitä, jotka tukevat toimintaa kaikilla tasoilla - mihin uskomme ja mitä haluamme viedä autourheilussa eteenpäin.
Skenaariotyöskentely ennakoi toimintaympäristön muutoksia
Urheiluopisto Eerikkilän ihmiset ja kulttuurien johtaja Sirpa Korkatti on ollut mukana tuottamassa AKK:n tämän hetken strategiaa ja käynnisti uuden strategian työstämisen skenaariotyöskentelyllä, jonka avulla hahmoteltiin erilaisia mahdollisia tulevaisuuspolkuja ja niiden vaikutuksia autourheiluun. Muuttuva toimintaympäristö – sääntelyn kiristyminen, teknologian kehitys, yhteiskunnalliset arvomuutokset ja uusien lajien nousu – vaatii ennakoivaa otetta. Yhteisöllisyys, teknologiset ratkaisut ja vihreä siirtymä ovat nousseet keskeisiksi teemoiksi tulevaisuuden autourheilussa, ja AKK haluaa olla näiden muutosten suunnannäyttäjä.
Strategiatyö jatkuu kevään aikana
Skenaariotyöskentelyn pohjalta alkaa varsinainen strategiatyö, jonka seuraavassa vaiheessa prosessiin sitoutetaan laajemmin koko henkilöstöä ja luottamustoimia. Näin varmistetaan, että uusi strategia palvelee parhaalla mahdollisella tavalla koko lajiyhteisöä, seuroja ja yhteistyökumppaneita.
Autourheilun tulevaisuutta rakennetaan yhdessä - työ strategian parissa jatkuu.
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

