Uutiset
Crosskart 2027 SM-sarjan kilpailuhakua on jatkettu 30.9. asti
20.8.2026
Historic-rallin harrastaja – kerro näkemyksesi lajin tulevaisuudesta
20.8.2026
Japanista Jyväskylään – vapaaehtoisena Secto Rally Finlandissa
20.8.2026
Rallicross lajiryhmän kuulumisia 6/2026
19.8.2026
Haetaan kartingin Mestareiden kilpailun järjestäjää
19.8.2026
Kartingin Mini-luokan moottoreista saapunut vuokramoottorimalli-esitys SM-sarjaan
19.8.2026
Karting Flying Finn Juniori Cup lisämääräys no 2 - loppupisteisiin laskettavien finaalien määrät
19.8.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.8.2026
18.8.2026
SM5-luokan kehittämiseen haetaan harrastajien näkemyksiä
18.8.2026
Vataselle Fiesta Rally3-Trophyn mestaruus KMS Racingin napatessa kauden kolmannen kaksoisvoiton rallin EM-sarjassa
17.8.2026
Tatu Siipola onnistui jälleen - Voitto Lausitzringillä
26.8.2024
Lauantaina 24.8 ajettiin BMW DMW 318ti -cupin viides osakilpailuviikonloppu Saksassa Lausitzringillä. Siipolan kausi saksalaisen Morts Racing -tiimin kanssa on ollut menestyksekäs.
Siipola oli lauantaiaamun aika-ajossa onnistuneesti neljäs, jääden toisesta sijasta vain kymmenyksen. Heti kilpailun ensimmäisen puoliskon aikana Siipola nousi toiseksi ja
ylitti myös maalilinjan toisena. Kokonaiskilpailun voitti tiimikaveri Sebastian Vollak, jolla on allaan jo neljä sarjan mestaruutta. Kokonaistuloksissa Siipola oli 2/46 ja voitti junioriluokkansa kirkkaasti.
Siipola voitti yli viidellätoista sekunnilla ja oli omaan ajamiseen sekä autoon tyytyväinen. Yli 30 asteen helle verotti renkaita. Kokonaisuus saatiin kuitenkin toimimaan hyvin, josta Siipola kiittää tiimiä: "Kisaan lähdettiin käytetyllä rengassetillä, ja takarenkaat oli vikojen kierrosten aikana tosi liukkaat. Sain työskennellä renkaiden kanssa kokoajan paljon, jotta auto pysyy oikealla linjalla eikä lähde kirjoittamaan. Onnistuin kuitenkin ajamaan kunnolla, eikä tarvinnut puolustaa viimeisten kierrosten aikana, vaan sain ajaa autosta juuri kaiken mitä lähti".
Somekanava
https://www.instagram.com/tatusiipolaracing/
Teksti: Tatu Siipolan tiedotus
Kuva: Simon Hafner

