Uutiset
Hallitus kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseen
11.9.2026
AKK hallitus vahvisti lajiryhmien täydennysvalinnat kaudelle 2027–2028
11.9.2026
Tervetuloa SM5-luokan avoimeen Teams-keskustelutilaisuuteen 15.9.
10.9.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 7/2026
8.9.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 4 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö ja tunnistaminen
8.9.2026
FRC-sarjan lisämääräys no5
7.9.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
3.9.2026
Etsitään yhtä osakilpailujärjestäjää vielä Asfalttisprint SM-sarjaan kaudelle 2027
3.9.2026
Ralli SM:n ja F-Cupin valmistelu ensi kaudelle etenee
3.9.2026
Kysely rallisprintin harrastajille, kysely avoinna 30.9.2026 asti
2.9.2026
Tatu Siipola onnistui jälleen - Voitto Lausitzringillä
26.8.2024
Lauantaina 24.8 ajettiin BMW DMW 318ti -cupin viides osakilpailuviikonloppu Saksassa Lausitzringillä. Siipolan kausi saksalaisen Morts Racing -tiimin kanssa on ollut menestyksekäs.
Siipola oli lauantaiaamun aika-ajossa onnistuneesti neljäs, jääden toisesta sijasta vain kymmenyksen. Heti kilpailun ensimmäisen puoliskon aikana Siipola nousi toiseksi ja
ylitti myös maalilinjan toisena. Kokonaiskilpailun voitti tiimikaveri Sebastian Vollak, jolla on allaan jo neljä sarjan mestaruutta. Kokonaistuloksissa Siipola oli 2/46 ja voitti junioriluokkansa kirkkaasti.
Siipola voitti yli viidellätoista sekunnilla ja oli omaan ajamiseen sekä autoon tyytyväinen. Yli 30 asteen helle verotti renkaita. Kokonaisuus saatiin kuitenkin toimimaan hyvin, josta Siipola kiittää tiimiä: "Kisaan lähdettiin käytetyllä rengassetillä, ja takarenkaat oli vikojen kierrosten aikana tosi liukkaat. Sain työskennellä renkaiden kanssa kokoajan paljon, jotta auto pysyy oikealla linjalla eikä lähde kirjoittamaan. Onnistuin kuitenkin ajamaan kunnolla, eikä tarvinnut puolustaa viimeisten kierrosten aikana, vaan sain ajaa autosta juuri kaiken mitä lähti".
Somekanava
https://www.instagram.com/tatusiipolaracing/
Teksti: Tatu Siipolan tiedotus
Kuva: Simon Hafner

