Uutiset
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 7/2026
12.9.2026
AKK hakee promoottoria rata-ajon SM-sarjalle kaudesta 2027 alkaen
12.9.2026
Hallitus kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseen
11.9.2026
AKK hallitus vahvisti lajiryhmien täydennysvalinnat kaudelle 2027–2028
11.9.2026
Tervetuloa SM5-luokan avoimeen Teams-keskustelutilaisuuteen 15.9.
10.9.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 7/2026
8.9.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 4 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö ja tunnistaminen
8.9.2026
FRC-sarjan lisämääräys no5
7.9.2026
Etsitään yhtä osakilpailujärjestäjää vielä Asfalttisprint SM-sarjaan kaudelle 2027
3.9.2026
Ralli SM:n ja F-Cupin valmistelu ensi kaudelle etenee
3.9.2026
Toni Vilanderin kiitos suomalaiselle autourheiluyhteisölle
27.10.2025
Haluan kiittää koko autourheiluperhettä luottamuksesta, jonka osoititte minulle valitsemalla minut AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi kaudelle 2026–2027. Tämä on suuri kunnia – ja samalla iso vastuu, jonka otan vastaan nöyränä, mutta päättäväisenä.
Olen saanut elää autourheilua koko elämäni, ja nyt on minun vuoroni antaa lajille takaisin. En hakenut tätä tehtävää oman egoni takia, vaan siksi, että suomalaisen autourheilun suunta ja yhteishenki voivat olla vieläkin vahvempia. Meillä on valtavasti potentiaalia – osaamista, intohimoa ja tahtoa – ja nyt on aika yhdistää nämä
voimavarat yhteisen päämäärän alle.
Teemani “Autourheilu ensin” tiivistää ajatteluni: kaikki päätökset ja kehittämistyö on tehtävä lajin etu edellä. Kabinettipäätösten ja kuppikuntien aika on ohi. AKK:n ja kentän välille on rakennettava aito yhteys, jossa tieto, päätökset ja vastuu liikkuvat avoimesti molempiin suuntiin.
Varsinainen työni puheenjohtajana alkaa 1. tammikuuta 2026, mutta käytän nämä loppuvuoden viikot tutustuakseni perusteellisesti AKK:n nykytilanteeseen, hallitustyöhön ja talon sisäisiin prosesseihin. Haluan aloittaa tehtäväni hyvin valmistautuneena ja ymmärtäen, missä olemme nyt – ja mitä voimme yhdessä rakentaa seuraavaksi.
Tiedän, että edessä on paljon työtä. Lajin sisäiset rajat, hallinnon selkeyttäminen, yhteishengen palauttaminen ja tulevaisuuden turvaaminen vaativat aikaa, kuuntelua ja rohkeita päätöksiä. Mutta uskon, että yhteistyöllä ja avoimuudella nämä asiat voidaan hoitaa – ja vieläpä hyvällä fiiliksellä.
Aion pitää yhteyden kenttään aktiivisena. Tulevien kuukausien aikana etsimme tapoja, joilla voimme luoda luontevia kanavia keskustelulle seurojen, harrastajien, toimitsijoiden ja urheilijoiden kanssa. Haluan kuulla teidän näkemyksiänne ja kokemuksianne – ilman niitä tätä työtä ei voi tehdä oikein.
Autourheilu on yhteisö, jota rakennetaan yhdessä. Kiitos vielä luottamuksesta ja tuesta – tehdään tästä hyvä matka koko suomalaiselle autourheilulle.
Toni Vilander
AKK-Motorsport ry:n hallituksen puheenjohtaja 1.1.2026 alkaen
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi
