Uutiset
Täydennyshaku kuuteen laji/työryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
10.7.2026
Päätoimitsijalisenssin haltija! Lunasta henkilökohtainen rallipassisi Secto Rally Finland 2026 -tapahtumaan!
7.7.2026
Luka Sammalisto jälleen voitokas Formula 4-sarjassa Italiassa
6.7.2026
Jokkiksen suomenmestaruudet ratkesivat kahdessa SM-kilpailussa
2.7.2026
Hae mukaan! FIA Girls on Track Finland Jyväskylässä 30.7.2026 innostaa tyttöjä ja nuoria naisia autourheilun pariin
2.7.2026
Haetaan Secto Rally Finlandiin vapaaehtoisia Flying Finn karting-radan pyörittämiseen 29.7.-1.8.2026
1.7.2026
Rallicrossin EM-sarja jatkuu Ruotsissa – Juha Rytkönen: ”Tätä kilpailua olen odottanut”
30.6.2026
Driftingin SM-sarjat jatkuvat Hyvinkäällä viikonloppuna - Fure Pro2 -luokassa tiukka mitalitaisto
30.6.2026
Lipunmyynti avattu - Mestareiden Ilta 2026 kokoaa suomalaisen autourheiluväen juhlimaan 75-vuotista taivalta
30.6.2026
Tommi Hallman taisteli Eldoran ovaalilla toiseksi - "Kovempaa ei tuolla autolla pääse"
29.6.2026
Turvaseuranta otetaan käyttöön myös F-Cupissa
25.1.2022
Korjattu 26.1.2022 klo 16.30
Turvaseurantalaitteiston käyttö on ollut tuttua Ralli SM-sarjasta ja Vetomies-kilpailusta jo useampien vuosien ajan, ja nyt tuo sama järjestelmä otetaan käyttöön myös F-Cupissa.
Seurannan käyttöönottoa perusteena on ennen kaikkea järjestäjän työn helpottaminen ja samalla kilpailun turvallisen läpiviennin tehostaminen.
Jonkin verran on vastaanotettu palautetta harrastajien piiristä nousevista kuluista, ja on toki totta että seurannan käyttöönotolla on pieni vaikutus osakilpailujen osallistumismaksuihin. Vaatiihan järjestelmä aina kilpailukohtaisesti pohjatyötä järjestelmän ylläpidolta, sekä samalla henkilön kilpailupaikalla huolehtimaan laitteiden jakelusta ja toimivuudesta kilpailun aikana.
Vastapainona järjestäjän työ kilpailun johtamisessa helpottuu merkittävästi ja kilpailun turvallinen toteutus tehostuu. Samalla myös kilpailijoille tarjotaan avoin seuranta, josta kilpailijoiden, yleisön ja yhteistyökumppanien on aikaisempaa helpompi seurata kilpailun kulkua reaaliajassa.
Ralli SM-sarjasta saatujen kokemusten perusteella nykyistä seurantajärjestelmää on kehitetty nyt kahden kauden ajan, ja sen toimivuus on parantunut huomattavasti, ja näin se tarjoaa järjestäjille tärkeän työkalun esim. johtokeskustyöskentelyyn ja kommunikointiin kilpailijoiden kanssa mahdollisissa vaara- ja onnettomuustilanteissa. Näin ollen lisääntynyt turvallisuus heijastuu myös kilpailijoiden turvallisuuteen kilpailun suorituksessa. Samoilla seurantalaitteilla voidaan toteuttaa tarvittaessa myös ennakkotutustumisajan valvonta, joka osaltaan myös helpottaa järjestäjän työtä kilpailujen toteutuksessa.
Seurantalaitteet jaetaan kilpailijoille aina asiapapereiden tarkastuksen yhteydessä. Ohjeet järjestelmän käyttöön toimitetaan kilpailijoille aina kilpailija-ohjeen julkaisun yhteydessä.
Lisätiedot:
F-Cupin sarjavastaava Kai Tarkiainen, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040 8466 677
Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040 5349977
