Uutiset
Jäsenkysely on auki - vastaa ja vaikuta
29.4.2026
Crosskart Xtrem Junior -luokan iskunvaimentimen säännön tulkinta
29.4.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 2 - Sarjailmoittautumisaikaa jatkettu ja finaalin lähtöjärjestyksen valitsemista tarkennettu
29.4.2026
Seuroille valmiita somemateriaaleja jäseneduista kertomiseen – hyödynnä ja ota käyttöön
28.4.2026
St1 AKK:n kumppaniksi – jäsenille kohdennettuja etuja arkeen St1 Way -sovelluksen kautta
28.4.2026
Kemoran vappuperinne jatkuu – jokkiksen Asfalttikunkkuun yli 1300 ilmoittautumista
27.4.2026
Liittovaltuusto katsoo eteenpäin – suunta on selkeä, yhdessä tekeminen ratkaisee
25.4.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 4/2026
24.4.2026
AKK ja HaMu tiivistävät yhteistyötä hyvässä hengessä
24.4.2026
Lajisääntöjen hyväksymissykli kaksivuotinen - kohti pitkäjänteisempää kehittämistä
23.4.2026
Vetomiessarjan suunnittelu on edennyt
22.10.2020
AKK-Motorsport ry isännöi F-Rallisarjan aktiiviharrastajia keskiviikkona 21.10. pidetyssä tilaisuudessa, jossa keskusteltiin suunnitellun Vetomiessarjan yksityiskohdista.
Uuden sarjan tarkoitus on ollut korvata tulevaisuudessa nykyinen F-Rallisarja.
Osallistujat olivat yhtä mieltä siitä, että sarjan kehittämistä tarvitaan. Kokousväkeä puhuttivat suunnitelluista muutoksista ennen kaikkea sarjan ylivuotisuus ja MM-kilpailun yhteydessä järjestettävän finaalikilpailun kustannukset sekä tasapuoliset kilpailuolosuhteet.
Käydyn neuvottelun lopputuloksena päätettiin, että sarjan suunnittelua jatketaan, mutta ensi vuoden (2021) sarja ajetaan ilman Jyväskylän MM- rallin yhteyteen suunniteltua Vetomieskilpailua ja niin, että kausi alkaa talvella ja päättyy syksyllä.
Sarjaan kuuluu siten 5 osakilpailua ja sarjan promoottorina toimii AKK Sports Oy.
Sarjan lopullinen ilme, nimi sekä sarjasäännöt sarjaorganisaatioineen julkistetaan mahdollisimman pian, jotta kilpailijat voivat varautua ensi kauteen.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977
