Uutiset
Rata-ajon FRC-sarjaan lisämääräys no 1 - Pärnun kilpailuajankohta siirtyy
26.1.2026
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Vuoden autourheilija 2024 on Lauri Heinonen - "Yhdessä tekemällä saavutetaan suuria asioita"
5.1.2025
Drifting-kuljettaja Lauri Heinonen kruunattiin Vuoden Autourheilijaksi AKK:n vuosittaisessa palkintojenjaossaan, joka toi yhteen suomalaisen autourheilun huiput, harrastajat, fanit ja toimijat juhlistamaan lajin menestystä.
Heinonen teki historiaa kirkastamalla viime vuoden yhden maailman kovimman drifting-sarjan hopeasijan mestaruudeksi. "Tänä vuonna meille on tarjoiltu enemmän kuin ikinä uskalsimme toivoakaan. Valinta Vuoden Autourheilijaksi merkitsee todella paljon, koska se on ollut haaveeni, mutta samalla silti jopa mahdottomalta tuntunut ajatus yleisöäänestyksen voitoista huolimatta. Laji on nuori ja on mietityttänyt, onko autourheilun maailma valmis siihen, että Vuoden Autourheilija tulee driftingistä. Luotettu tukijoukko päämekaanikkoineen ja spottereineen kulkee mukana ja yhdessä tekemällä saavutetaan suuria asioita. Mahtavimmat fiilikset tulevat siitä, miten fanit ja yleisö elää ja hengittää mukana kisoissa. Näitä muistoja vaalitaan,” Heinonen kommentoi voittoaan.
Heinonen myös yleisöäänestyksen voittaja - jo kolmas vuosi peräkkäin
Lauri Heinonen oli kolmatta vuotta peräkkäin yleisön suosikki. Heinonen sai yleisöäänestyksessä peräti 47 prosenttia äänistä, keräten uskomattomat 2888 ääntä 6051 äänen kokonaismäärästä.
Hans Laineen muistopalkinto WRC2-mestariparille ja muita huomionosoituksia
Toinen illan kohokohdista oli Hans Laineen muistopalkinnon luovuttaminen Sami Pajarille ja Enni Mälköselle. WRC2-luokan ja WRC2 Challenger -mestaruuden voittanut pari saavutti vuonna 2024 yhden uransa huippukohdistaan. Heidän tarinansa osoittaa omalla tekemisellään, että Suomi on autourheilun kärkimaa ja lisäksi todiste suomalaisen sitoutuneisuuden ja osaamisen voimasta.Lisäksi Vuoden Toimitsijana palkittiin Mika Väänänen, joka on vuosien ajan työskennellyt omistautuneesti kilpailuiden onnistumisen takaamiseksi. Vuoden Kilpailunjärjestäjä -palkinto puolestaan annettiin Keski-Karjalan Urheiluautoilijoille, jotka ovat esimerkillisesti kehittäneet paikallista autourheilutoimintaa.
AKK juhlisti autourheilun laajaa kirjoa
AKK:n järjestämä vuotuinen palkintojenjako korostaa lajiliiton sitoutumista autourheilun kehittämiseen ja huippuosaamisen tukemiseen. Illan aikana jaettiin noin 380 palkintoa, jotka kuvastavat autourheilun monipuolisuutta Suomessa sekä lajiliiton arvostusta kaikkia sen parissa toimivia kohtaan. Tapahtuma on vuosittainen muistutus suomalaisen autourheilun vahvuudesta ja yhteisön omistautumisesta lajin eteen tehtävään työhön.
Kaikki palkitut löytyvät täältä
Onnea kaikille palkinnon saajille sekä kiitos risteilyllä olleille! 
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

