Uutiset
Hallituksen kuulumisia - tammikuu 2026
29.1.2026
Rallin SM-sarjan sääntöihin on julkaistu lisämääräys
29.1.2026
Legendaarinen Arctic Lapland Rally - Tunturiralli koetaan livenä myös FlyingFinn.tv:ssä
27.1.2026
Rata-ajon FRC-sarjaan lisämääräys no 1 - Pärnun kilpailuajankohta siirtyy
26.1.2026
Jäärata SM 2026 sarjailmoittautumista jatkettu keskiviikkoon 28.1.2026 asti
26.1.2026
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
Tekniikka
4.5.2018
Tekniikka
Talvirenkaat
2019 rallin arvokilpailuissa siirrytään rallin lajiryhmän tekemän päätöksen mukaisesti käyttämään enintään 15” uuden mallista rengasta. Tekniikan lajiryhmä on käsitellyt asiaa kokouksessaan ja päätynyt esittämään hallitukselle seuraavaa sääntörakennetta:
- Rengasvalmistajan tulee luokitella 15” renkaat AKK:ssa 30.9.2018 mennessä, jotta niitä voi käyttää rallin arvokilpailuissa. Vanneleveys tulee olla minimissään 5,5” tai ryhmäsääntöjen niin vaatiessa autoon luokiteltu vannekoko.
- Kukin rengasvalmistaja voi luokitella vain kaksi rengastyyppiä (+ niiden peilikuvat toimiakseen molemmilla puolilla autoa). Nastan tulee täyttää sääntö mutta sitä ei tarvitse erikseen luokitella.
- Uudella rengasmallilla tarkoitetaan kulutuspinnaltaan vähintään 130mm leveää rengasta.
- 14” (kok.korkeus max 600mm) ja sitä pienempiä renkaita ei tarvitse luokitella ( ja silti niitä voi siis käyttää rallin arvokilpailuissa, vaikka olisivat kapeampiakin)
- Historic talvirenkaat historic sääntöjen mukaisesti
- Nastasääntö muutetaan FIA KV-säännön mukaiseksi. KV-sääntö on melko lailla sama kuin meidän oma sääntö, joiltain osin kv- sääntö vaan ei ole ihan yhtä tarkka kuin meidän nykysääntö. Tällä sääntömuutoksella tehdään kaikki FIA:n kilpailuissa sallitut renkaat mahdollisiksi käyttää myös meillä. Tämä sääntömuutos ei tee yhtään nykyisin käytössä olevaa nastaa sääntöjen vastaiseksi.
- Luokiteltavien renkaiden osalta haluamme mallikappaleet kaikista eri nastamalleista joita suunnitellaan renkaissa käytettäväksi. Tällä halutaan estää mahdolliset nastakikkailut, millä voitaisiin saada ”omalle tiimille” etua.
- Lisäksi uusi sääntö sallii tieliikenneasetuksen mukaisten nastarenkaiden käytön, mikä tämän hetkisellä säännöllä ei olisi tarkkaan ottaen mahdollista.
Yllämainittu on siis esitys, joka vaatii hallituksen hyväksynnän tullakseen säännöksi kaudelle 2019.
