Uutiset
Puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeli 7.10.2026 klo 17.30-19
4.10.2025
Crosskart SM 2025 tekniset tarkastukset päätökseen
3.10.2025
Puheenjohtajaehdokkaan esittelyartikkeli - Westerback
3.10.2025
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Kartingin lajipäivät Jyväskylässä 11.10. - Ilmoittaudu 5.10. mennessä
30.9.2025
Haku jokkiksen tuomariston puheenjohtajien tehtäviin kausille 2026-2027
29.9.2025
Tekniikka
4.5.2018
Tekniikka
Talvirenkaat
2019 rallin arvokilpailuissa siirrytään rallin lajiryhmän tekemän päätöksen mukaisesti käyttämään enintään 15” uuden mallista rengasta. Tekniikan lajiryhmä on käsitellyt asiaa kokouksessaan ja päätynyt esittämään hallitukselle seuraavaa sääntörakennetta:
- Rengasvalmistajan tulee luokitella 15” renkaat AKK:ssa 30.9.2018 mennessä, jotta niitä voi käyttää rallin arvokilpailuissa. Vanneleveys tulee olla minimissään 5,5” tai ryhmäsääntöjen niin vaatiessa autoon luokiteltu vannekoko.
- Kukin rengasvalmistaja voi luokitella vain kaksi rengastyyppiä (+ niiden peilikuvat toimiakseen molemmilla puolilla autoa). Nastan tulee täyttää sääntö mutta sitä ei tarvitse erikseen luokitella.
- Uudella rengasmallilla tarkoitetaan kulutuspinnaltaan vähintään 130mm leveää rengasta.
- 14” (kok.korkeus max 600mm) ja sitä pienempiä renkaita ei tarvitse luokitella ( ja silti niitä voi siis käyttää rallin arvokilpailuissa, vaikka olisivat kapeampiakin)
- Historic talvirenkaat historic sääntöjen mukaisesti
- Nastasääntö muutetaan FIA KV-säännön mukaiseksi. KV-sääntö on melko lailla sama kuin meidän oma sääntö, joiltain osin kv- sääntö vaan ei ole ihan yhtä tarkka kuin meidän nykysääntö. Tällä sääntömuutoksella tehdään kaikki FIA:n kilpailuissa sallitut renkaat mahdollisiksi käyttää myös meillä. Tämä sääntömuutos ei tee yhtään nykyisin käytössä olevaa nastaa sääntöjen vastaiseksi.
- Luokiteltavien renkaiden osalta haluamme mallikappaleet kaikista eri nastamalleista joita suunnitellaan renkaissa käytettäväksi. Tällä halutaan estää mahdolliset nastakikkailut, millä voitaisiin saada ”omalle tiimille” etua.
- Lisäksi uusi sääntö sallii tieliikenneasetuksen mukaisten nastarenkaiden käytön, mikä tämän hetkisellä säännöllä ei olisi tarkkaan ottaen mahdollista.
Yllämainittu on siis esitys, joka vaatii hallituksen hyväksynnän tullakseen säännöksi kaudelle 2019.