Uutiset
Viisivuotinen sopimus Suomen MM-rallista solmittu – tavoitteena entistä saavutettavampi ja elämyksellisempi tapahtuma
4.8.2025
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehto säväytti Jyväskylässä
4.8.2025
Viikolla 31 Toimiston käyntipalvelu avoinna vain erikseen sopimalla
27.7.2025
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haku avattu suomalaisille kilpailijoille FIA Kartingin Arrive & Drive World Cupiin 14.-16.11.2025
19.7.2025
Kardaanikunkku – jokkiksen klassikkotapahtuma, jossa historia, yhteisö ja turvallisuus kohtaavat
18.7.2025
Flying Finn Tour -kiertue jatkuu - tervetuloa tutustumaan autourheiluun Lempäälän Ideaparkiin
18.7.2025
AKK sulkee venäläiset ja valkovenäläiset pois Suomen autourheilukilpailuista
2.3.2022
Autourheilun lajiliitto AKK-Motorsport Ry tuomitsee jyrkästi Venäjän hyökkäyksen ja sotatoimet Ukrainassa. Venäjän hyökkäys on hyökkäys demokratiaa, ihmisoikeuksia ja avointa yhteiskuntaa vastaan.
AKK tukee Suomen Olympiakomitean ja Kansainvälisen Olympiakomitean suosituksia siitä, että Venäjä ja Valko-Venäjä suljetaan täysimääräisesti kansainvälisestä urheilutoiminnasta.
AKK on myös päättänyt, että Venäjän ja Valko-Venäjän lisenssinhaltijat – urheilijat sekä toimitsijat – suljetaan täysimääräisesti suomalaisista autourheilukilpailuista.
Lisäksi AKK:n lisenssinhaltijoiden – urheilijoiden ja toimitsijoiden – osallistuminen Venäjällä ja Valko-Venäjällä järjestettäviin autourheilukilpailuihin on kielletty.
AKK yhtyy niin Suomen Olympiakomitean kuin Kansainvälisen Olympiakomitean syvään huoleen Ukrainasta ja sen kansasta.
Koko urheilumaailman tulee osoittaa yhtenäisyytensä ja tehdä kaikkensa Venäjän sotatoimien lopettamiseksi Ukrainassa.
#WeStandWithUkraine
Lisätietoja:
Anssi Kannas
Pääsihteeri, AKK-Motorsport Ry
050 300 1244
anssi.kannas@autourheilu.fi