Uutiset
Karting SM sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
31.3.2026
Flying Finn Future Star ja SM-mitalisti Aatu Hakalehto siirtyy rallin EM-sarjaan
31.3.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 3/2026
30.3.2026
Kartingin pienten luokkien Cadet, Micro ja Raket rengasmerkki valittu kausille 2026-2027
27.3.2026
Liiton hallituksen kuulumisia
27.3.2026
Turbotekniikka Oy Drift SM-sarjan yhteistyökumppaniksi
27.3.2026
AKK:n urheilutoimen uudet toimenkuvat voimaan 1.4.2026
25.3.2026
Seurojen parhaat käytännöt jakoon – yhdessä vahvempi autourheilu
25.3.2026
Kuokkalan Kartano jatkaa Secto Rally Finlandin Juhlavuoden Harju Premium VIP-elämysten catering-kumppanina
25.3.2026
Vielä on mahdollisuus osallistua Sponssipörssi -palvelun pilottihankkeeseen
24.3.2026
Flying Finn Future Star Aatu Hakalehdolla selkeä tavoite Kouvolan SM-ralliin
8.7.2025
Flying Finn Future Stariksi 2025 valittu Aatu Hakalehto lähtee Kouvolassa ajettavaan SM O.K. Auto-Ralliin tavoittelemaan mahdollisimman korkeaa sijoitusta ja hyvää määrää pisteitä.
Rallin SM-sarja jatkuu tulevana viikonloppuna Kouvolassa. SM3-luokassa kilpaileva Aatu Hakalehto lähtee kesäkauden toiseen osakilpailuun SM-pistekakkosena. Kesäkauden avausosakilpailussa, toukokuussa ajetussa Länsirannikon Rallissa, Ahveniston Autourheilijoita edustava Hakalehto piti yllä ylivoimaista vauhtia, mutta harmittava aikasakko pudotti hänet kärkikamppailusta.
Vaikka edellisestä SM-rallista on jo yli kuukausi, on 18-vuotias hämeenlinnalainen ollut alkukesän varsin kiireinen rallin saralla. Kesäkuun alussa hänet valittiin tämän vuoden Flying Finn Future Star -kilpailun voittajaksi, mistä palkintona on täydellinen kilpailupaketti Secto Rally Finlandin Junior WRC -luokkaan nelivetoisella Ford Fiesta Rally3 -autolla. Ensimmäiset testit nelivedolla onkin jo takana ja valmistautuminen uran ensimmäiseen MM-rallin hyvässä vauhdissa.
SM O.K. Auto-Rallissa Hakalehdon ja kartturi Joonas Ojalan menopeli on kuitenkin tuttu kaksivetoinen Ford Fiesta Rally4, ja huollot hoitaa Co-Motorsport. Kaksipäiväisessä kisassa ajetaan kahdeksan erikoiskoetta, joilla on yhteismittaa 89,18 km.
- Kouvolasta tavoitellaan tietysti korkeaa sijoitusta ja hyvää määrää pisteitä. Sarjan kannalta edessä on tärkeä kilpailu ja nyt on tärkeää pystyä suorittamaan fiksusti ja kypsästi kisa läpi, kertoo Aatu Hakalehto.
- Viimeksi Kouvolassa on ajettu SM-rallia 2022 ja silloin ajoin ensimmäistä rallikauttani nuorten SM-sarjassa. Innolla odotan Kouvolaa, varmasti hieno kilpailu tulossa.
Ralli SM -sarjan viides osakilpailu, SM O.K. Auto-Ralli, kilpaillaan 11.-12.7.2025 Kouvolassa ja sen ympäristössä. Rallissa ajetaan yhteensä 8 erikoiskoetta, kaksi perjantaina ja kuusi lauantaina. Kilpailun lähtö on perjantaina kello 19 ja maaliin ensimmäiset kilpailijat saapuvat lauantaina klo 17.45.
Pisteet SM O.K. Auto-Ralliin lähdettäessä / SM3-luokka
1. Joni Korhonen K-KUA 62; 2. Aatu Hakalehto AAU 56; 3. Niko Kalmi MhMK 56; 4. Jarkko Nikara SaaUA 50; 5. Raoul Dahlqvist E-TMK 30
Kouvolan SM-ralliin ilmoittautuneiden lista, aikataulu ja tulosseuranta löytyvät osoitteesta rallism.fi.
Teksti: Aatu Hakalehto tiedoitus
Kuva: Samu Ekman
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

