Uutiset
Rata-ajon lajiryhmän kuulumisia 7/2026
12.9.2026
AKK hakee promoottoria rata-ajon SM-sarjalle kaudesta 2027 alkaen
12.9.2026
AKK:n vetoomusoikeuden päätökset 1-6/2026, 10.9.2026
11.9.2026
Hallitus kokoontui syksyn ensimmäiseen kokoukseen
11.9.2026
AKK hallitus vahvisti lajiryhmien täydennysvalinnat kaudelle 2027–2028
11.9.2026
Tervetuloa SM5-luokan avoimeen Teams-keskustelutilaisuuteen 15.9.
10.9.2026
Driftingin lajiryhmän kuulumisia 7/2026
8.9.2026
Crosskart SM -sarjan lisämääräys no. 4 - Xtrem Junior luokan Goldspeed renkaiden käyttö ja tunnistaminen
8.9.2026
FRC-sarjan lisämääräys no5
7.9.2026
Jokkiksen seniorimestaruuskilpailun haku kaudelle 2027 avoinna
3.9.2026
Hae mukaan lajiryhmään - vaikuta oman lajisi tulevaisuuteen
4.6.2026
Haluatko olla mukana kehittämässä omaa lajiasi ja viemässä suomalaista autourheilua eteenpäin?
AKK on avannut haun lajiryhmiin kaudelle 2027–2028. Lajiryhmät toimivat tärkeässä roolissa lajien kehittämisessä, valmistelussa ja asiantuntijatyössä yhdessä AKK:n toimiston kanssa. Ryhmien tehtävänä on tuoda lajin asiantuntemusta, kentän näkemyksiä ja kehitysehdotuksia päätöksenteon tueksi.
Lajiryhmissä pääset vaikuttamaan siihen, miten oma lajisi kehittyy tulevina vuosina – kilpailutoiminnasta, säännöistä ja turvallisuudesta koulutukseen, yhteistyöhön ja uusien harrastajien mukaan saamiseen.
Mukaan haetaan henkilöitä, joilla on osaamista, näkemystä ja halua tehdä työtä oman lajin ja koko autourheiluyhteisön hyväksi. Erityisen arvokasta on monipuolinen kokemus esimerkiksi kilpailutoiminnasta, seuratyöstä, sääntö- ja turvallisuusasioista, tekniikasta, koulutuksesta tai kansainvälisestä toimintaympäristöstä.
Haku on avoinna seuraaviin lajiryhmiin:
Crosskart
Drifting
Jokamiesluokka
Karting
Ralli
Rallicross (sisältäen jääradan)
Rata-ajo
Tekniikka
Omatoimiset lajiryhmät:
Ja omatoimisiin lajiryhmiin
Autosuunnistus
Digitaalinen autourheilu
Off Road
Pienoisautoilu
Ura-autoilu
Rallisprint
Omatoimisissa lajiryhmissä ja työryhmissä lajiryhmän puheenjohtaja vastaa ryhmän toiminnan johtamisesta. Puheenjohtajan tukena toimii AKK:n toimistolta nimetty lajivastaava. Omatoimisten lajiryhmien puheenjohtajille on saatavilla kirjallinen dokumentaatio ryhmän toiminnan tueksi.
Työryhmät
Haussa ovat myös seuraavat työryhmäpaikat:
Endurance
Endurancen työryhmän jäsenellä on mandaattipaikka rata-ajon lajiryhmässä. Työryhmä valitsee keskuudestaan henkilön mandaattipaikalle.
Historic
historic työryhmän jäsenellä on yksi mandaattipaikka rallin lajiryhmässä ja toinen mandaattipaikka rata-ajon lajiryhmässä. Työryhmä valitsee keskuudestaan henkilöt mandaattipaikoille.
Lisäksi Historic-työryhmässä on kaksi erillistä mandaattipaikkaa:
HRCF nimeämä edustaja
HRF nimeämä edustaja
Lajiryhmien jäsenet valitaan avoimen haun kautta. Hakijan tulee olla AKK:n jäsenseuran jäsen.
Valinnoissa huomioidaan lajiryhmän kokonaisuus, monipuolinen osaaminen sekä mahdollisuuksien mukaan eri ikäryhmien ja sukupuolten edustavuus.
Jos haluat olla mukana rakentamassa oman lajisi tulevaisuutta, hae mukaan lajiryhmään.
Haku on avoinna 4.–30.6.2026.
Luethan huolellisesti laji- ja työryhmien ohjesäännöt ennen hakemista. Ohjesäännöt löytyvät hakulomakkeen yhteydestä.
Yhteystiedot

Heidi Borg
Urheilutoimenpäällikkö
045 2095 499
heidi.borg@autourheilu.fi

