Uutiset
Jukka Westerback on asettunut ehdolle AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
2.10.2025
Tietoa Historic-passituksiin liittyen
2.10.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
Tatu Siipola Saksan mestari 2025!
1.10.2025
Lokakuu on vapaaehtoisten ja toimitsijoiden kuukausi – kiitos kuuluu kaikille mukana oleville
1.10.2025
Kartingin lajipäivät Jyväskylässä 11.10. - Ilmoittaudu 5.10. mennessä
30.9.2025
Haku jokkiksen tuomariston puheenjohtajien tehtäviin kausille 2026-2027
29.9.2025
Crosskart SM sarja päätökseen Vilppulassa 13.-14.9.2025 mestaruuksista taistelua viimeiseen lähtöön asti!
19.9.2025
Tutustu simulaattoreihin Seinäjoella – CFAcademy Open House 24.–25.9. klo 17–21
19.9.2025
Ilmoittaudu yleisöksi puheenjohtajaehdokkaiden vaalipaneeliin 7.10.2026 klo 17.30-19
19.9.2025
Oiva Vettenranta FIA Karting Academy -sarjan voittoon!
1.10.2025
12-vuotias tamperelainen karting-lupaus, Oiva Vettenranta, teki historiaa ajamalla FIA Karting Academy Trophy -sarjan voittoon. Italian Cremonassa ajetussa viimeisessä osakilpailussa, Vettenranta sijoittui toiseksi ja varmisti mestaruuden neljän pisteen erolla Ranskan Maël Le Marchandiin.
Cremonan rata on yksi Oivan suosikkiradoista ja odotukset olivat korkealla. Oiva lähti viimeiseen osakilpailuun sarjajohdossa. Usko omaan tekemiseen oli vahva ja mestaruutta lähdettiin hakemaan.
- Odotukset olivat korkealla. Cremona on yksi suosikeistani ja tiesin, että ehjällä kisalla, pääsen varmasti taistelemaan sarjan mestaruudesta, Oiva kertoo.
Harjoitukset ajettiin vaihtelevissa olosuhteissa, mutta Oivaa se ei haitannut, ja hän kellotti kärkiaikoja sekä kuivalla että märällä. Aika-ajossa paras kierros jäi tekemättä, Oivan ollessa oman ryhmänsä neljäs ja koko luokan kahdeksas.
- Treeneissä kyyti oli hyvää koko ajan, mutta aika-ajossa en saanut ulosmitattua parasta vauhtia. Alkuerät eivät alkaneet parhaalla mahdollisella tavalla, kun sain hylkäyksen ensimmäisestä erästä. Lähdin yhdestä kantista lentoon ja osuin edellä ajavan perään. Toisessa alkuerässä olin neljäs ja viimeisen erän voitin.
Finaaliin Oiva sai lähtöruudun yhdeksän. Sarjan voitto ei ollut enää omissa käsissä, mutta parhaansa tekemällä, ei se jäisi ainakaan itsestä kiinni. Vettenranta aloitti finaalin hyvin ja teki varmaa nousua kohti kärkisijoja. Pistejohtoon ennen finaalia noussut Le Marchand alkoi vastaavasti pudota kärkisijoilta. Oiva nousi finaalin loppupuolella toiseksi ja kun Le Marchand ajoi maaliin seitsemäntenä, nousi Oiva sarjapisteissä kärkeen ja koko sarjan voittoon neljän pisteen erolla!
- Finaali alkoi omalta kohdalta hyvin ja tein tasaista nousua kohti kärkisijoja. Kun ohitin Le Marchandin ja nousin toiselle sijalle, tiesin että kaikki on mahdollista. Ajoin maaliin toisena ja kun Le Marchand putosi viimeisen kierroksen kahakassa seitsemänneksi, nousin sarjan voittajaksi. Kyllä tuntuu hyvältä! Iso kiitos Jussi Kohtalalle, Juuso Pajurannalle, Tuukka Taposelle, Tommi Lehdolle ja Oskari Kuortille, Oiva päättää.
- Kun otetaan huomioon se, että Junior-luokassa kuljettajat ovat iältään 12-14-vuotiaita ja Oiva 12-vuotiaana luokan nuorimpia, niin sarjan voitto on todella kova juttu, kommentoi tiimipäällikkö Jussi Kohtala.
FIA Academy Trophy -sarjan ovat aikaisemmin voittaneet mm. Niklas Tiihonen 2010 ja Joonas Lappalainen 2012, sekä Charles Leclerc vuonna 2011.
Cremonan osakilpailu:
1- Stasionis, Nojus (LTU)
2- Vettenranta, Oiva (FIN)
3- Reistrup, Marc Alexander (DEN)
FIA Karting Academy Trophy – sarjapisteet:
1- Vettenranta, Oiva (FIN) - 135 pistettä
2- Le Marchand, Maël (FRA) - 131 pistettä
3- Stasionis, Nojus (LTU) - 130 pistettä
Teksti: Oiva Vettenranta, tiedotus