Uutiset
Päivi Mentula Rallicross SM -sarjan viestijäksi kaudelle 2026
10.4.2026
Rallicross lajipäivä 25.4.2026 Nokialla, ilmoittaudu 20.4. mennessä!
10.4.2026
Lisenssihaltijat - vastaa kyselyyn ja ole mukana rakentamassa autourheilun tulevaisuutta
9.4.2026
Lauri Pöyhönen AKK:n toimitusjohtajaksi – Pelicansista tuloksellisen kasvun tekijä suomalaiseen autourheiluun
9.4.2026
Digitaalisen autourheilun suomenmestaruus ratkaistaan neljän osakilpailun sarjassa – kausi käynnistyy 12.4.2026
8.4.2026
Karting SM -sarjaan lisämääräys: Moottorivuokrausehtoja ja rengasvoucher sääntöä tarkennettu
8.4.2026
Crosskart SM 2026 kesäsarjan sarjasäännöt julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
7.4.2026
Sääntömuutosesitysten aika vuodelle 2027 on käsillä
1.4.2026
Jokkis SM Liiga 2026 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
1.4.2026
Karting SM sarjasäännöt 2026 julkaistu ja sarjailmoittautuminen avattu
31.3.2026
Pienoisautoilun SM-kultaa Laihialle
15.9.2025
Viime viikonloppuna järjestettiin pienoisautoilun suomenmestaruuskilpailut Laihialla. Kilpailu oli avoin, ja mukaan saatiin kuljettajia myös Saksasta ja Ruotsista.
Kilpailussa ajettiin neljä eri luokkaa, joista nopeimmassa ja arvostetuimmassa G7-luokassa käytiin tiukka kamppailu mestaruudesta. Finaalissa nähtiin kansainvälisesti menestyneitä kuljettajia Suomesta, Ruotsista ja Saksasta.
Laihian UA:ta edustava Jyri-Ville Pouttu lähti tosissaan jahtaamaan uransa ensimmäistä SM-kultaa. Kaapista löytyi jo puolentusinaa SM-hopeaa sekä EM- ja MM-mitaleita, mutta kirkkainta kotimaan mestaruutta ei vielä ollut. Tällä kertaa kaikki kuitenkin loksahti kohdalleen: finaali käynnistyi erinomaisesti, ja Pouttu johti kilpailua yli puolet ajasta.
Lopussa marginaali oli riittävä, ja Pouttu pystyi varmistamaan voiton turvallisella erolla hopealle ajaneeseen tiimikaveriinsa Jari Porttiseen. Pronssille sijoittui Iisalmen moninkertainen suomenmestari Juha Yli-Sipola.
teksti ja kuva:
Jyri-Ville Pouttu
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi
