Uutiset
Aatu Hakalehdolla edessä ikimuistoinen viikko Jyväskylässä – “Mahtavaa tehdä MM-debyytti jo tänä vuonna”
25.7.2025
Eurotrial 2025 -maastoautokilpailu huipentui menestyksekkäästi Raisiossa
24.7.2025
AKK:n puheenjohtajavaalit 2025: valinta suomalaisen autourheilun tulevaisuudelle
23.7.2025
12-vuotias Oiva Vettenranta voitti FIA Karting Academy-Junior -kilpailun Saksassa
21.7.2025
Haku avattu suomalaisille kilpailijoille FIA Kartingin Arrive & Drive World Cupiin 14.-16.11.2025
19.7.2025
Raisiossa ajetaan mestaruudesta – Eurotrial-viikonloppu starttaa!
18.7.2025
Kardaanikunkku – jokkiksen klassikkotapahtuma, jossa historia, yhteisö ja turvallisuus kohtaavat
18.7.2025
Flying Finn Tour -kiertue jatkuu - tervetuloa tutustumaan autourheiluun Lempäälän Ideaparkiin
18.7.2025
Ehdokasesittely - Pasi Mäenpää ehdolla AKK-Motorsport ry:n puheenjohtajaksi
17.7.2025
Off road trialin EM-kisat Raisiossa - osallistujia 15 eri maasta
16.7.2025
Rallin Lajiryhmä tiedottaa 4-2017
23.11.2017
Rallin Lajiryhmä kokoontui vuoden neljänteen kokoukseen perjantaina 17.11.2017
Kokouksessa käsiteltiin mm. Seuraavia asioita:
Rallissa käytettävät talvirenkaat vuodesta 2019 eteenpäin
Rengasvalmistajien kanssa käydyn yhteispalaverin perusteella, tehtiin päätös koskien rallissa käytettäviä talvirenkaita vuodesta 2019 eteenpäin.
Lajiryhmän päätös: Päätettiin, että kaudesta 2019 eteenpäin kaikissa sarjakilpailuissa ajetaan uuden säännön mukaisilla rallirenkailla. Kansallisissa kilpailuissa voidaan käyttää nykysäännön mukaisia renkaita kauden 2020 loppuun.
Live-kuvan lähettäminen kilpa-autosta erikoiskokeelta
Keskusteltiin kilpailijan esittämästä kysymyksestä, koskien live-kuvan lähettämisestä kilpa-autosta erikoiskokeelta.
Lajiryhmän päätös: Todettiin, että live-kuvan lähettäminen erikoiskokeelta ei ole ongelma ja näin ollen sallittua. Käytiin keskustelua asian hyvistä- ja huonoista puolista, mutta todettiin että lajin näkyvyyden kannalta tämän tyyppinen asia todettiin positiiviseksi.
Historic Lajiryhmän esitys, koskien mainoksia lasipinnoilla
Rallin Säännön mukaan lasipinnoilla ei saa olla mainoksia. Todettiin, että Autourheilun Kansalliset määräykset Art. 61 mahdollistaa mainoksen myös taka-ikkunaan rallikilpailussa.
Lajiryhmän päätös ja perustelu: Kaudella 2018 voidaan noudattaa rallikilpailuissa kansallisten määräysten Art. 61 määräystä. Korjataan asia kauden 2019 sääntökirjaan.
Todettiin, että kyseinen kohta on jäänyt Rallin Sääntöihin ”väärin”, kun säännöt uusittiin edellisen kerran kokonaisuudessaan. Tiedotetaan asia AKK:n sivuille.
Esitys nuorisojäsenestä Rallin Lajiryhmään
Lajiryhmän esitys AKK:n hallitukselle: Rallin lajiryhmä esittää AKK:n hallitukselle, että lajiryhmään nimettäisiin yksi nuorisojäsen kauden 2018 alusta lähtien. Jäsenen tulee olla 17-20 vuotias autourheiluseuran jäsen. Avataan avoin haku, jolla etsitään sopiva jäsen lajiryhmään. Lajiryhmä suorittaa valinnan. Uuden jäsenen roolina toimia lajiryhmälle neuvonantajana nuorisoa koskevissa asioissa ja samalla antaa kuva lajiryhmätyöstä ja lajin kehityksestä nuorille.
Lisätiedot: Lajipäällikkö Henrik Frank, etunimi.sukunimi@autourheilu.fi, 040-5349977