Uutiset
Rata-ajon FRC-sarjaan lisämääräys no 1 - Pärnun kilpailuajankohta siirtyy
26.1.2026
Seuroilla paljon mahdollisuuksia hakea EU-rahoitusta
22.1.2026
Haetaan toimitusjohtajaa suomalaisen autourheilun huipulle
22.1.2026
Puheenjohtajan katsaus - ajankohtaista asiaa autourheilusta
21.1.2026
Endurance Cup 2026 sarjasäännöt julki sekä sarjailmoittautuminen ja numerovaraus avattu
21.1.2026
Secto Rally Finland ja Vallila käynnistävät ainutlaatuisen yhteistyön – rallihenki muuttaa kotiin
20.1.2026
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 20.1.2026
20.1.2026
FIA Karting Academy Trophy valinnat - Suomen edustajiksi esitetään Junioreihin Max Sulin ja Senioreihin Konsta Sipilä sekä naisten ajopaikkaan Janette Saloranta
20.1.2026
75 vuotta suomalaista autourheilua – 1950-luku loi perustan kaikelle
20.1.2026
AKK Sports Oy:n hallitus 2026
16.1.2026
Secto Rally Finland 2025 ylitti odotukset – suurin yleisö tällä vuosikymmenellä
8.8.2025
Secto Rally Finland 2025 keräsi Jyväskylään 81 000 yksittäistä yli 12-vuotiasta katsojaa – enemmän kuin kertaakaan tällä vuosikymmenellä. Kokonaiskäyntimäärä eri tapahtuma-alueilla nousi peräti 267 000:een, mikä osoittaa, kuinka laajasti ralliviikko aktivoi yleisöä koko alueella. Tapahtuma onnistui laajasti niin urheilullisesti kuin järjestelyiltään – Ounintai-nimellä lanseerattu uusi sunnuntaikonsepti lunasti paikkansa ralliyleisön sydämissä.
Tapahtuman arvo koko Suomelle on merkittävä – ja se näkyi myös paikan päällä. Secto Rally Finlandin merkitys on huomattu laajasti valtiovallassa valtiovallan taholla ja eri hallinnonalojen ministereitä vieraili tapahtumassa viikonlopun aikana. Paikalla nähtiin myös kansainvälisiä ja kotimaisia vaikuttajia, kuten Paraguayn presidentti Santiago Peña, Richard Hammond, Petteri Kilpinen,Pekka Lundmark, Vilma Luoma-aho sekä lukuisia muita elinkeinoelämän ja yhteiskunnan huippunimiä. Lisäksi paikalla oli lukuisia suomalaisen autourheilun historian suuria nimiä, jotka toivat tapahtumaan oman arvonsa ja läsnäolonsa.
AKK:n toimitusjohtaja Kimmo Vainio iloitsee onnistumisesta ja näkee siinä laajemman signaalin.
– On todella hienoa nähdä, että suomalaiset ja kansainväliset fanit löysivät Jyväskylän uudella tavalla. Ralli kiinnostaa ihmisiä enemmän kuin pitkiin aikoihin, ja se näkyi tänä vuonna aivan kaikessa. Olemme onnistuneet tekemään tapahtumasta entistä saavutettavamman ja elämyksellisemmän, ja sitä kehitystä jatkamme määrätietoisesti. Tämä on merkki siitä, että autourheilu elää ja voi hyvin, Vainio toteaa.
Yleisömäärän lisäksi tapahtuman sujuvuus ja kokonaislaatu saivat kiitosta. Palveluiden, kuljetusten ja katselualueiden suunnittelussa korostuivat saavutettavuus, selkeys ja turvallisuus, mikä teki kokemuksesta monille katsojille aiempaa miellyttävämmän. Viikko huipentui urheilullisesti näyttävällä tavalla, kun Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen ajoivat voittoon kotiyleisön edessä. Samalla Toyota Gazoo Racing sinetöi 1–5-sijoitukset, joka jää elämään rallin MM-historiaan.
Tänä vuonna testattiin WRC-sarjassa uutta sunnuntaikonseptia, jossa Ouninpohja nousi päätöspäivän keskiöön. Ounintain pohjalta sunnuntaikonseptia kehitetään edelleen yhä saavutettavammaksi, monipuolisemmaksi ja asiakasystävällisemmäksi kokonaisuudeksi.
Secto Rally Finland sai osakseen myös runsaasti positiivista mediahuomiota. Tapahtuman mediaosumien määrä kasvoi merkittävästi viime vuodesta yli 7 250:een, mikä tarkoittaa noin 43,6 prosentin kasvua viime vuoteen.
Secto Rally Finland on paitsi maailmanluokan urheilutapahtuma, myös merkittävä kohtaamispaikka – “place to be” niille, jotka ovat kiinnostuneita suomalaisesta osaamisesta, liiketoiminnasta, yhteiskunnallisista verkostoista ja vahvasta autourheiluperinteestä. Jyväskylä toimi jälleen keskeisenä näyttämönä, jossa yhdistyivät urheilu, elinkeinoelämä ja kansainvälinen vuorovaikutus.
Seuraavaksi katseet kääntyvät kohti juhlavuotta. Vuonna 2026 Secto Rally Finland täyttää 75 vuotta, ja luvassa on historiallisen juhlava tapahtumakokonaisuus. Lipunmyynti käynnistyi vauhdikkaasti – early bird -liput myytiin loppuun reilussa puolessa vuorokaudessa. Tämäkin kertoo siitä, että rakkaus ralliin ja halu kokea se paikan päällä on vahvempaa kuin koskaan.
Secto Rally Finland – more than a rally
Kuva: Merita Mäkinen
Yhteystiedot

Katja Lindman
Viestintäpäällikkö
044 7360 325
katja.lindman@autourheilu.fi

